جمعه ٠٩ آبان ١٣٩٩-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو گفتگو ها 


چاپ
معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری:

تدوین برنامه‌های راهبردی لازمه پیشرفت همه‌جانبه صنایع دریایی است

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین برنامه راهبردی ستاد صنایع دریایی را لازمه پیشرفت صنایع دریایی و افزایش سهم ایران از اقتصاد دریا دانست.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین برنامه راهبردی ستاد صنایع دریایی را لازمه پیشرفت صنایع دریایی و افزایش سهم ایران از اقتصاد دریا دانست. 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص علت تشکیل ستاد صنایع دریایی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: همانطور كه مي دانيم قسمت اعظمي از كره زمين را آب فراگرفته و قاعدتا دريا و منابع آبي تاثير به سزايي در فعاليت هاي كشورها دارد. چه در بحث تجارت و حوزه هاي گسترده اقتصادي، حمل و نقل دريايي يكي از راه هاي ارتباطات بين المللي است كه اين مقوله مي تواند در اقتصاد و توسعه كشورها نقش به سزايي داشته باشد. 

وی افزود: در دنياي امروز، بسياري از ارتباطات تجاري و فعاليت هاي پژوهشي كه در ارتباط با دريا صورت مي گيرد در حال توسعه است و اين روند باعث مي شود كه ارتباطات دريايي كشورها نيز توسعه پيدا كند. 

دلیری ادامه داد: نقش ايران و حوزه علمي و فناوري كشورمان در بحث دريايي از چنان اهميتي برخوردار است كه بايد به صورت مستقل به آن پرداخته شود چرا كه ما تا به امروز نتوانسته ايم آنطور كه بايد و شايد در اين زمينه توسعه چشمگيري داشته باشيم. لذا ورود به اين حوزه چه به عنوان يك صنعت كه منبع آن دريا است و چه تحقيق و پژوهش در دريا كه بتوانيم از نتايج آن در بحث اقتصاد كشور بهره برداري كنيم، از اهميت درخور توجهي برخوردار است. 

وی تصریح کرد: در گذشته چندان به اين مقوله پرداخته نشده بود اما در دولت جديد به واسطه وجود خلاء هایی در اين حوزه و احساس توجه وي‍ژه به اين حوزه به واسطه تاثيرگذاري آن بر تجارت بين الملل، در اين راستا ستادي تشكيل شد تا اين خلاء را پر كند و بتوانيم در اين حوزه توسعه فناوري را مدنظر قرار داده و صنعت دريايي را ارتقا دهيم. بنابراين براي نيل به اين مقصود بايد برنامه هاي مدون كوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدتي را در افق پيش رويمان ترسيم كنيم تا بتوانيم به صورت گام به گام شاهد تحول در صنعت دريايي كشورمان باشيم چرا كه بسياري از فعاليت هايي كه در زمينه صنعت دريايي انجام مي شود مرتبط با بحث توليد در كشور است و مي تواند درآمد كشورمان را ارتقا دهد چرا كه عدم وابستگي ما به فعاليت هاي صنايع دريايی مي تواند تاثير بسزايي در اين زمينه داشته باشد و كمك مي كند تا بتوانيم در زمينه فعاليت هاي توليدي متنوع در حوزه صنايع مرتبط كه كشورمان نيازمند آن است به خودكفايي و خوداتكايي برسيم. 

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین تاکید کرد: چنانچه ستاد صنايع دريايي بتواند افقي را براي خود ترسيم كند كه بتوانيم در يك دوره ميان مدت و بلند مدت شاهد شكوفايي در ابعاد مختلف چه بعد توليدات مورد نياز صنعتي دريايي و چه بعد پژوهش فعاليت هاي دريايي و كشف نهفته هايي موجود در دريا باشيم، مي تواند به پويايي اقتصاد جامعه كمك كند. قاعدتا برنامه سند راهبردي مي تواند افقي را پيش روي متوليان امر و متخصصين اين حوزه قرار بدهد كه چه مسيري را بايد شروع و طي كنند تا به مرحله شكوفايي و خودكفايي برسند. بنابراين برنامه اي كه در اين زمينه بايد تدوين شود پايه هاي آن بايد بر اساس دانش روز باشد چرا كه محور قرار دادن دانش مي تواند ما را در نيل به هدف ياري رساند. 

دلیری در ادامه با اشاره به اهمیت اقتصاد دانش بنیان افزود: ورود اقتصاد دانش بنيان به صنايع دريايي مي تواند مسير شروع را در محور منطقي تر و علمي تري هدايت كرده و به پيش ببرد تا بتوانيم به دوره شكوفايي اين صنعت سرعت ببخشيم. از آنجايي كه نام اين ستاد، ستاد توسعه فناوري است لذا كاركردهاي آن نيز بر همين محور بوده و در ذيل همين تعريف معنا مي شود به گونه اي كه بر اساس بكارگيري از فناوري هاي نوين دنيا و نظر متخصصان داخلي به اين حوزه نگاه كرده و توسعه خواهد يافت و ما اميدواريم اين دوره زماني گذار را به سرعت طي كرده و هرچه سريعتر به مرحله شكوفايي برسيم. 

وی در ادامه تاکید کرد: با توجه به بسترهايي كه در بحث تامين مالي در حوزه اقتصاد دانش بنيان ايجاد شده، اين حوزه از نظر منابع مالي بي نياز است و قطعا برنامه ريزي ستاد صنايع دريايي مي تواند به شكل گيري زيرساخت ها كمك كرده و با حمايت هايي كه قانونگذار در تامين منابع مالي داشته مي توانيم شاهد شكوفايي در اين حوزه باشيم. نكته اي كه وجود دارد اين است كه ستاد صنايع دريايي ممكن است در بحث تامين منابع مالي نيازمند منابع مالي زيادي باشد چرا كه با توجه به فعاليت هاي اين حوزه و عملياتي كردن طرح هايي كه عملياتي شدن آنها مستلزم هزينه هاي سنگين است منابع مالي جزيي پاسخگوي نيازهاي اين حوزه نخواهد بود. وی تصریح کرد: بايد يادآور شويم كه در اين زمينه هم محدوديتي وجود ندارد، هم منابع مالي که قانونگذار در بخش شركت هاي دانش بنيان پيش بيني و تعيين كرده و هم منابعي را صندوق توسعه ملي در اين راستا به بانك ها كارگزاري داده و با اين تمهيدات، اجراي پروژه هاي صنايع دريايي كه عمدتا پروژه هاي بزرگي نيز هستند مي تواند كمك شاياني در زمينه اشتغال كشور باشد.

دلیری در خصوص تاکید مقام معظم رهبری بر سواحل جنوب شرق و مکران و برنامه های این معاونت برای توسعه این سواحل تصریح کرد: براي نيل به اين هدف برنامه هايي در اين راستا صورت گرفته است، اين ستاد ضمن هماهنگي با سازمان هاي مرتبط با اين قضيه تلاش مي كند شرايط را براي رسيدن به اين هدف فراهم كند. گفتني است افق معاونت علمي فناوري بر اساس سياست هايي كه مقام معظم رهبري ترسيم كردند استوار شده وقصد دارد تا نگاه دولت تدبير و اميد را در كوتاه ترين زمان برای توسعه اقتصاد دانش بنيان در همه فناوري ها عملياتي كند و يكي از اين فناوري ها هم صنايع دريايي است. 

وی افزود: نگاه ما به اين صنعت بايد نگاهي جامع و فراگير باشد و آن را چه در درياي جنوب و چه درياي شمال به طور جامع و كامل عملياتي كنيم تا بتوانيم ارتباطات و تعاملاتمان را از طريق دريا با تمام دنيا برقرار كرده و در صنايع دريايي حرفي براي گفتن داشته باشيم. ما براي نيل به اين هدف هم بايد گزينه ها و زمينه هاي مختلف را چه در درياي جنوب و چه شمال استارت بزنيم و هم از ظرفيت علمي داخلي استفاده كرده و از همه مهمتر توان انتقال فناوري در اين زمينه را داشته باشيم. ما از گذشته تاكنون در بسياري از زمينه ها ظرفيت ها و پيشرفت هاي خوبي را تجربه كرده ايم در اين مورد خاص نيز نبايد زمان را از دست بدهيم چرا كه با انتقال فناوري مي توانيم اين خلاءها را پر كنيم. 

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پایان تاکید کرد: برنامه ريزي ستاد صنايع دريايي مي تواند مسير پيش روي كشور و سازمان هاي متولي در اين زمينه را مشخص كرده و تكاليفي را براي هر كدام ترسيم كند تا با قدم گذاشتن و برنامه ريزي در همان مسير بتوانند به آن افق ترسيم شده دست يابند.


©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir