خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > آرشیوها > اسلایدر 
اخبار > تدوین‌ شناسنامه‌های محورهای نقشه راه فناوری دریایی کشور


  چاپ        ارسال به دوست

در راستای اجرایی سازی نقشه راه فناوری های دریایی در سال 1395 صورت گرفت;

تدوین‌ شناسنامه‌های محورهای نقشه راه فناوری دریایی کشور

فرآیند تدوین و اجرایی‌سازی نقشه‌راه فناوری‌های دریایی کشور از دی‌ماه 1393 آغاز شد. در این امر مهم، استفاده از نظرات خبرگان بسیار مورد توجه بوده و از این رو، جلسات خبرگی برگزار گردید که از آن جمله می‌توان به برگزاری جلسه مدیران پژوهشی سازمان های دریایی، تشکیل کمیته های تخصصی در سازمان های دریایی، برگزاری سمینار نقشه راه فناوری های دریایی در دانشگاه امیرکبیر، برگزاری میزگرد نقشه راه فناوری های دریایی در شانزدهمین همایش صنایع دریایی بندرعباس، اشاره کرد. از جمله سازمان‌های حاضر در این طرح سازمان شیلات ایران، سازمان نقشه برداری، موسسه تحقیقات شیلاتی،  وزارت نفت، شرکت تاسیسات دریایی اشاره نمود. فرآیند تدوین نقشه‌راه فناوری‌های دریایی در شکل زیر نمایش داده شده است. در نهایت نقشه راه فناوری‌های دریایی کشور در 10 حوزه نهایی‌سازی گردید که شامل موارد زیر است:

1- مواد جدید و تولید

2-سیستم رانش

3-طراحی و مدلسازی

4- ابزار دقیق و تجهیزات اندازه گیری

5- تجهیزات مخابراتی

6- فناوری های زیرسطحی

7- سازه های دریایی

8- استانداردسازی

9- سایر تجهیزات و تاسیسات دریایی

10- فناوری های مبتنی بر چرخه عمر تجهیزات


 

گزارش عملکردی تدوین‌ شناسنامه‌های محورهای نقشه راه فناوری

به منظور اجرایی‌سازی حوزه‌های مشخص شده در نقشه راه، هر حوزه به چند محور تقسیم شد و به منظور مشخص شدن راهبردها و فناوری‌های اولویت‌دار کشور، فرآیند تدوین شناسنامه‌های محورهای نقشه‌راه فناوری از تیرماه 95 آغاز گردید. این امر با همکاری اساتید دانشگاه‌های مطرح مطابق با تخصص مورد نیاز در هر محور برگزار شد.

در این راستا پس از اعلام فراخوان، 27 استاد به همراه تیم خود، ضمن اعلام آمادگی، کار تدوین شناسنامه‌ها را آغاز نمودند. به منظور یکپارچه‌سازی متدولوژیک و محتواهای آماده شده، کارگاه‌های آموزشی (مجموعا 10 ساعت) با حضور اساتید و تیم‌هایشان برگزار شد تا شیوه تدوین شناسنامه آموزش داده شود. گزارش مذکور شامل 6 فصل بوده و تیم‌ها در قالب‌هایی که در اختیارشان قرار داده شد، اقدام به تدوین شناسنامه‌ها نمودند.

علاوه بر برگزاری جلسات کارگاه‌های آموزشی، جلسات فردی و حضوری (مجموعا 12 ساعت با 15 تیم) نیز با اساتید و اعضاء تیم‌هایشان جهت رفع اشکال و راهنمایی برگزار گردید. شکل زیر روند تدوین شناسنامه‌های نقشه راه را نشان می‌دهد.


تا پایان گزارش کامل محورها، آماده‌سازی شده و جلسات اول تمامی محورها با حضور نمایندگان صنعت، دولت و بخش خصوصی برگزار شده است. در سال آینده دومین جلسات مربوط برگزار خواهد شد و گزارشات این محورها به انتشار خواهد رسید.


 


١٤:٠٢ - 1395/12/25    /    شماره : ٢٢٣٩٧    /    تعداد نمایش : ٢٣٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir