خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > آرشیوها > اسلایدر 
اخبار > پژوهش‌های هدف محور دانشگاهی می‌تواند گره‌های مهم حوزه دریا را باز کند


  چاپ        ارسال به دوست

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد؛

پژوهش‌های هدف محور دانشگاهی می‌تواند گره‌های مهم حوزه دریا را باز کند

 

یک استاد حوزه دریا در خصوص نقش شرکت‌های دانش‌بنیان دریایی در توسعه اقتصادی کشور گفت: امروزه رشد اقتصادی و توسعه پایدار کشورها، درگرو تولید علم و فناوری است. با نگاهی به ابرشرکت‌های نوظهور در جهان و ارزش سهام و گردش مالی آن‌ها درمی‌یابیم که خصوصیات مشترک بیشتر این شرکت‌ها دانش‌بنیان بودن آن‌ها و تأسیس و توسعه آن‌ها توسط نسل جوان است. لذا توسعه محصولاتی که ناشی از پیاده‌سازی دانش در خلق آن‌ها باشد یک ضرورت برای بقاء در جهان پر رقابت کنونی است.

محمدجواد کتابداری در خصوص تدوین نقشه راه فناوری‌های دریایی کشور و تأثیر این سند بر توسعه صنعت دریایی کشور اظهار کرد: هدف کلی آینده‌نگاری فناوری، شناسایی فناوری‌های عام نوظهوری است که ممکن است منافع اقتصادی و اجتماعی زیادی را در برداشته باشند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: با توجه به اینکه فعالیت‌های دریایی در کشور شامل حوزه‌های مختلفی است که بعضاً ممکن است این حوزه‌ها باهم ارتباط چندانی نیز نداشته باشند، لذا رشد صنعت دریایی در کشور نیازمند ایجاد همگرایی و هماهنگی بیشتر میان این حوزه‌ها بوده که با یک برنامه‌ریزی جامع و یکپارچه ممکن خواهد بود.

وی ادامه داد: قاعدتاً با تدوین نقشه راه باید وضعیت موجود دریایی کشور در حوزه‌های مختلف مشخص‌شده و اولویت‌های فناوارانه در حوزه‌های مختلف دریایی شناسایی و برنامه‌ریزی به‌منظور دستیابی به این فناوری‌ها صورت پذیرد.

کتابداری با بیان اینکه تدوین نقشه راه یک ضرورت انکارناپذیر و  قدم اول برای توسعه صنایع دریایی کشور است تصریح کرد: این سند پذیرش این واقعیت است که ما برای طی یک مسیر علمی باید یک نقشه اولیه اما کاملاً مطالعه شده و حساب‌شده داشته باشیم. چنین سندی در کشورهای دیگر دنیا علی‌الخصوص کشورهای پیشرفته یک ضرورت برای طی مسیر محسوب می‌شود.

  عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی دریا در رابطه با  نقش دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی در توسعه علوم و فناوری‌های مرتبط با دریا ابراز کرد: دانشگاه‌ها باید با تولید برنامه‌های جدید و كارآمد آموزشی سعی در پاسخگویی به نیازهای كنونی و آینده صنعت دریایی داشته باشد.‏

وی تصریح کرد: این مهم شامل تعریف و ‏ انجام پروژه‌های تحقیقاتی هدف محور، برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت كاربردی برای صنایع دریایی، انتقال و بومی‌سازی دانش و تبدیل آن به تكنولوژی برای استفاده صنایع دریایی،  نیازسنجی آموزشی و تحقیقاتی صنایع مستقر در مراكز رشد فناوری و تولید علم برای رفع موانع ‏و مشكلات و راهكارهای توسعه و بهبود كیفیت و ارتقای استانداردها و شیوه‌های آموزشی و پژوهشی در سطح ملی خواهد بود.

این استاد حوزه دریا اضافه کرد: بدیهی است انجام پژوهش‌های هدف محور دانشگاهی می‌تواند گره‌های مهم در حوزه توسعه فناوری‌ها را در کشور باز کند. البته به شرطی که این پروژه‌ها با حمایت مالی صنعت و با هدف تولید محصول دانش‌بنیان و تولید ثروت انجام شوند.

کتابداری  با ارائه آماری عنوان کرد: آمار نشان می‌دهد در کشورهای پیشرفته هر 3 تا 10مقاله ISI به یک پتنت منجر می‌شود این در حالی است که این عدد در کشور ما حدود 800  است.

این استاد دانشگاه در پایان خاطرنشان کرد: این آمار مؤید این مطلب است که پژوهش‌های بی‌هدف نه‌تنها مشکلی از مشکلات کلان کشور را حل نخواهد کرد بلکه باعث اتلاف منابع، شناسایی محققین جوان کشور توسط مؤسسات تحقیقاتی بین‌المللی و جذب آن‌ها در مراکز پژوهشی و علمی خارج از کشور و خروج سرمایه‌های انسانی از کشور خواهد شد.

 


٠٨:٢٠ - 1397/04/16    /    شماره : ٣٥٦٤١    /    تعداد نمایش : ٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir