خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > آرشیوها > اسلایدر 
اخبار > گزارشی از برگزای همایش پرورش ماهی در قفس / گزارش تصویری


  چاپ        ارسال به دوست

گزارشی از برگزای همایش پرورش ماهی در قفس / گزارش تصویری

همایش بین المللی پرورش ماهی در دریا 2018 (پرورش ماهی در قفس) درسیزده تیرماه سال جاری در اتاق بازرگانی واقع در تهران برگزار شد. 

همایش بین المللی پرورش ماهی در دریا 2018 (پرورش ماهی در قفس)، با هدف جذب همکاری بیشتر شرکت‌های خارجی، جلب حمایت سفارتخانه‌ها و سازمان‌های داخلی مرتبط با موضوع، با حضور 23 مدعو از خارج کشور و 130 شرکت مرتبط داخلی توسط سازمان شیلات ایران برگزار شد. همچنین ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی از حضور شرکت‌های دانش بنیان دریایی در این همایش حمایت نمود. 

مدعوین داخلی از 7 استان ساحلی و چند استان داخلی دعوت شدند و همچنین برخی مسئولین شیلاتی و سایر نهادهای ذیربط وتعدادی از شرکت‌های داخلی در فهرست کلی مدعوین 350 نفره قرار گرفتند.

در همایش فوق متخصصین خارجی در قالب 18 شرکت از کشورهای فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، هندوستان، ترکیه، استرالیا، چین، نروژ و ژاپن به تفکیک آخرین دستاوردهای خود در این حوزه پرورش ماهی در دریا را ارائه نمودند. زمینه‌های فعالیت شرکتها شامل مطالعه، طراحی و ساخت قفس، تجهیزات وابسته، تولید بچه ماهیان دریایی، تولید خوراک و افزودنی‌ها، خدمات کارشناسی و بهداشتی و سایر موارد مرتبط با تکثیر و پرورش در مزارع دریایی بوده است.

 با برنامه ریزی های صورت گرفته و با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی، شرکت های دانش بنیان دریایی علاقمند در همایش فوق حضور یافته و با تخصیص میز جلسات B2B برای هرشرکت، در حاشیه همایش به مذاکره با شرکت های توانمند داخلی و خارجی پرداختند. 

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه میزان تولید ماهی در مزارع دریایی در سال گذشته تا پایان فصل پرورش 14050 تن می باشد، اظهار داشت: در سال جاری نیز تاکنون تعداد 67 مزرعه پرورش ماهی در قفس با ظرفیت اسمی تولید برابر 24176 تن در کشور راه اندازی شده و فعال می باشند، همچنین برنامه ریزی لازم برای توسعه پرورش ماهی در دریا به منظور دستیابی به 200 هزارتن تولید تا پایان برنامه ششم توسعه کشور در سال 1400 انجام شده است.
حسن صالحی که در کنفرانس بین المللی پرورش ماهی در دریا  سخن می گفت با اشاره به اینکه دنیای امروز با سه چالش عمده کاهش آب شیرین در دسترس، کمبود غذا و تخریب محیط زیست مواجه است، گفت: از آنجا که کشور ما نیز در منطقه کم آب قرار داشته و دچار بحران خشکسالی و کمبود منابع آب شیرین است از این رو صنعت شیلات کشور نمی تواند در این منابع توسعه یابد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: از طرف دیگر باتوجه به ویژگی هایی از قبیل: ویژگی های اقلیمی مناسب دریای کاسپین، خلیج فارس و دریای عمان، ضرورت بهره گیری از آب های دریایی به منظور افزایش تولیدات آبزی پروری، وجود بیش از 5000 کیلومتر نوار ساحلی سرزمینی و جزایر، وجود گونه های بومی با ارزش اقتصادی بالا، ضرورت کاهش فشار صید بر ذخایر آبزیان دریایی از طریق هدایت جامعه صیادی به سوی آبزی پروری پایدار، وجود پتانسیل تولید بر اساس مطالعات انجام شده ( برآورد بیش از دو میلیون تن در کشور)، توسعه پرورش ماهی در قفس در 65 کشور دنیا با مجموع تولید بیش از 5/3 میلیون تن، استفاده از تجارب کشورهای پیشرو ( نروژ، کانادا، شیلی، دانمارک، ژاپن، ایتالیا و ترکیه )، توان اشتغالزایی، ارزآوری، خودکفایی و درون زایی قابل توجه در این صنعت، توسعه پرورش ماهی در قفس در آب های شمال و جنوب کشور در دستور کار سازمان شیلات ایران قرار گرفته است.
صالحی در ادامه گفت: در خصوص تعداد مجوزهای صادر شده برای این فعالیت نیز می توان به 145 فقره موافقت اصولی برای تولید 230 هزار تن، 66 فقره پروانه تاسیس برای تولید 57550 تن و 10 مورد پروانه بهره برداری اشاره نمود.
رییس سازمان شیلات ایران ادمه داد: اقداماتی که مربوط به استحکام بنا و زیرساخت ‌ها می‌ شود از تکثیر و مولدسازی گرفته تا مدیریت مزرعه، تجهیزات قفس، خوراک آبزیان، فرآوری، صادرات و غیره باید در کشور تقویت شوند، همچنین باید این زیر ساخت‌ ها را محکم کنیم که این همایش به تحقق این امر مهم کمک می‌کند.
وی تصریح نمود: در توسعه پرورش ماهی در دریا به عنوان یک صنعت جدید، ایجاد زیر ساخت های لازم از طریق همراهی سازمان های مرتبط (حفاظت محیط زیست، بنادر و دریانوردی، دامپزشکی، نظام مهندسی، امور اراضی و ...)، انجام مطالعات تکمیلی مکان یابی و تعیین پهنه های دریایی مناسب برای استقرار قفس های دریایی و همچنین تعیین اسکله های پشتیبان بمنظور خدمات رسانی به مزارع دریایی مورد توجه قرارگرفته و نتایج مطالعات مذکور تصویب و حتی در موارد مربوط به سازمان حفاظت محیط زیست و بنادر و دریانوردی مجوزهای لازم نیز اخذ شده است.
صالحی گفت: لذا اگرچه ضرورت توسعه این صنعت بر همگان آشکار و مبرهن است کندی آن را می توان ناشی از کمبود اعتبارات تخصیص یافته، مشکلات جذب تسهیلات بانکی و همچنین عدم تکمیل زیرساخت ها برشمرد. 
رئیس سازمان شیلات ایران در ادامه افزود: یکی دیگر از موارد زیر ساختی انجام شده، همکاری صنعت بیمه کشور در زمینه پوشش  بیمه ای سازه ها و محصول تولیدی قفس و همچنین بیمه نیروی انسانی شاغل در این بخش بوده است که تاکنون علاوه بر صندوق بیمه محصولات کشاورزی سه شرکت بیمه ای معتبر آمادگی لازم برای برقراری بیمه موارد فوق را اعلام نموده اند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به پیش‌ بینی آینده صنعت پرورش ماهی در دریا گفت: دانش فنی ما باید توسعه پیدا کند و دانشگاه‎ ها و مراکز تحقیقاتی و بخش ‌های خصوصی باید وارد فعالیت ‌های تحقیق و توسعه شوند، چرا که این فرآیند، یک فرآیند زمان ‌بر است و باید از لحاظ دانش خودمان را ارتقا بدهیم و به علاوه باید فرهنگ مصرف آبزیان و صادرات گونه ‌هایی که تولید می‌کنیم را در دستور کارمان قرار دهیم.

افزایش مصرف سرانه آبزیان یا صادرات آبزیان هر دو امری بسیار ارزشمند و در راستای منافع ملی است. با توجه به گستردگی دانش و علم در زمینه‌های مختلف از جمله این صنعت رو به رشد استفاده از تجربه و تکنیک شرکت‌های خارجی در پیشرفت و توسعه بسیار مهم و تأثیر گذار است. همایش فوق بستر مناسبی برای توسعه همکاری های موثر شرکت های دانش بنیان با شرکت های توانمند خارجی در راستای بومی سازی فناوریهای پرورش بهینه آبزیان در دریا است.

 

*گزارش تصویری١٢:٣٦ - 1397/04/17    /    شماره : ٣٥٧٦٠    /    تعداد نمایش : ٨٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir