خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اخبار داخل منو برگه ای 
اخبار > جشنواره ملی دریا مسیرپیشرفت و ترویج زندگی و اقتصاد دریایی در خانوادهای ایرانی


  چاپ        ارسال به دوست

دستاوردهای ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی;

جشنواره ملی دریا مسیرپیشرفت و ترویج زندگی و اقتصاد دریایی در خانوادهای ایرانی

نظر به لزوم توجه به ظرفیت های عظیم صنایع دریایی در کشورمان و عدم توجه کافی به این بخش راهبردی از سوی مسئولان و نخبگان، لازم است اقداماتی در جهت ترویج و آموزش فناوری های دریایی صورت گیرد. در این راستا ستاد دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدام به تشکیل گروه ترویج و آموزش عنوان یکی از گروه های اصلی در کنار گروه های توسعه فناروی، تجاری سازی و توسعه بازار و مطالعات و برنامه ریزی راهبردی گرده است. از اقدامات گروه ترویج و آموزش در سال 1395 میتوان موارد ذیل را نام برد:

                             

1-    برگزاری دومین جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت

دومین جشنواره ملی "دریا مسیر پیشرفت" با همکاری ارگان ها و نهادهای دریایی متشکل از 6 دبیرخانه فعال طی 3 روز در باغ موزه دفاع مقدس تهران برگزار گردید.


 


 

 مهم ترین اقدامات انجام شده در جشنواره

 •  دریافت بیش از 10000 اثر از سراسر کشور و تقدیر از 120 نفر از برگزیدگان آثار جشنواره

 


 • داوری 41 طرح و دستاوردهای فناورانه دریایی کشور در سه حوزه(شرکتهای دانش بنیان دریایی،ارگانها و نهاد های دریایی، دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی) و تقدیر از برگزدیگان هر حوزه


 •  برگزاری اولین رویداد ایده بازار دریایی با دریافت بیش از 200 ایده و تقدیر از 10 ایده برتر دریاییپ
 •  برگزاری مسابقات دانشجویی شناورهای هوشمند(29 تیم) و رباتهای زیردریاییROV(5 تیم
 •  برگزاری مسابقات دانش آموزی شناورهای کنترل از راه دور(31 تیم) و رباتهای زیردریایی(12 تیم) 
 • برگزاری نمایشگاه دستاوردهای فناورانه دریایی کشور
 •  ارائه کارگاه ها و سخنرانی علمی در سه حوزه(ارگانها دریایی،دانشجویی و دانش آموزی)


 2-  برگزاری نشست های تخصصی کارگروه های دریایی استان های ساحلی کشور

نشست تخصصی کارگروه صنایع دریایی استان های ساحلی به تناوب در 7 استان ساحلی کشور با مشارکت استانداری، ارگانها و نهادهای دریایی و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف کلی هم افزایی و تعامل نهادهای فعال و بررسی مشکلات و موانع توسعه صنایع دریایی استان برگزار گردید.


3-     راه اندازی و توسعه پایگاه جامع اطلاع رسانی دریایی کشور(Imarine)

پایگاه جامع اطلاع رسانی دریایی(Imarine) بعنوان بزرگترین شبکه اطلاعاتی دریایی کشور با آدرس imarine.ir با حمایت ستاد دریایی، از اواسط سال 93 برنامه ریزی شده و مهر94 به پایان رسید. در سال 95 با همکاری شرکتها و ارگانهای دریایی اقدام به بروز رسانی و توسعه پایگاه های مختلف ایجاد شده در سایت گردید.مهم ترین اهداف راهبری این پایگاه حرکت در سه حوزه است: تعاملی، جامع و کاربردی. با این سه هدف راهبری می­توان این پایگاه جامع را برای مدیران رده بالا و میانی، صاحبان صنعت و اقشار تحصیل کرده دانشگاهی و دانشجویان مناسب بر شمرد.


برگزاری  دوره طراحی و ساخت شناورهای کنترل از راه دور و ریاتهای زیر دریایی


برگزاری دوره های آمادگی ساخت و طراحی شناور های کنترل از راه دور و رباتهای زیر دریایی با همکاری وزارت آموزش و پرورش جهت آماده سازی شرکت بیش از 40تیم دانش آموزی جهت شرکت در مسابقه آبان 95 و تقدیر از 10 تیم برتر در انتهای مسابقات.


5-      برگزاری  دوره های آموزشی تخصصی دریایی

در راستای آشنایی هرچه بیشتر دانشگاهیان با موضوعات کاربردی دریایی، با همکاری موسسسه رده بندی ایرانیان برگزاری دوره های آموزشی تخصصی در دانشگاه های سراسر کشور برنامه ریزی گردید. همزمان با جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت،دوره های آموزشی با عناوین زیر برگزار گردید:

 •  آشنایی با کنوانسیون ها، کدها، قوانین و مقررات ملی و بین المللی در زمینه طراحی و عملکرد شناورها
 • کارآفرینی، نوآوری و تجاری سازی در حوزه صنایع دریایی
 • معرفی سیستم مدیریت کیفیت در صنایع دریایی بر اساس آخرین استانداردها 2015 : ISO9001
 • کارگاه تدوین و اجرایی سازی نقشه راه فناوری دریایی
 • کارگاه های آموزشی دانش آموزی6-     بازدید دانش آموزان از امکانات و تجهیزات صنایع دریایی کشور

بازدید دانش آموزان از صنایع دریایی کشور در 7 استان ساحلی کشور شامل گلستان، گیلان، مازندران، هرمزگان، خوزستان، بوشهر، سیستان و بلوچستان با هدف ترویج و فرهنگسازی دریا در میان دانش آموزان با همکاری بنیادهای نخبگان استان های ساحلی و پژوهش سراهای سراسر کشور به تعداد 14 بازدید با همکاری گسترده نیروی دریایی ارتش،سازمان صنایع دریایی،سازمان بنادر و دریانوردی استانها،سازمان شیلات،سازمان نفتکش و دیگر ارگانهای همکار.

7-    تهیه و چاپ ویرایش دوم کتاب صنایع و فناوری های دریایی

در راستای آشنایی عمومی با مهم ترین  صنایع و فناوری های مرتبط با حوزه دریا، آشنایی با فرصت ها و ظرفیت های موجود و همچنین معرفی فناوری های نوین در حوزه صنایع دریایی، کتاب مذکور تدوین و چاپ شده است.

 

8-    حمایت از برگزاری اولین رویداد ملی استارت آپ دریایی در دانشگاه علوم دریایی نوشهر

در راستای افزایش و رشد خلاقیت و بروز ایده‌های نوین، توسط مرکز رشد واحدهای فناور نوشهر با همکاری پارک علم و فناوری مازندران و حمایت ستاد دریایی  "نخستین رویداد ملی استارتاپ دریایی" با محوریت صنایع دریایی شهریور 95برگزار شد. از مجموع 97 ایده داوری شده در دبیرخانه،10 ایده برتر به ارائه شفاهی پرداخته و 3 ایده برتر در اختتامیه همایش تقدیر و تجلیل گردید.

 

9-     حمایت از شرکت های دانش بنیان جهت ارائه دستاوردهای خود در نمایشگاه های مرتبط

1-9- ارائه دستاوردهای شرکت های دانش بنیان در نمایشگاه بین المللی فن آوری و نوآوری(INOTEX2016)

با انجام هماهنگی های لازم، 7شرکت دانش بنیان دریایی با حضور در نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری INOTEX به ارائه طرح ها و دستاوردهای فناورانه خود پرداختند.

2-9-  ارائه دستاوردهای شرکت ها و واحدهای مرتبط معاونت در هجدهمین نمایشگاه صنایع دریایی و دریانوردی جزیره کیشIRANIMEX2016


با انجام هماهنگی های لازم، تعداد 13 شرکت دانش بنیان دریایی، صندوق توسعه نوآوری و شکوفایی،  کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری، مرکز طرح کلان ملی معاونت علمی فناوری و... جهت ارائه و معرفی فعالیت های خود در بزرگترین نمایشگاه دریایی کشور حضور پیدا کردند.

9-3- ارائه دستاوردهای شرکت ها در اولین همایش پیشران های دریایی 1395


با حمایت ستاد  شرکتهای دانش بنیان دریایی با حضور در اولین همایش تخصصی پیشران های دریایی به ارائه دستاوردها و محصولات فناورانه خود پرداختند.


10-     ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری دریایی استان خوزستان

مناطق ویژه علم و فناوری، شبکه ای انبوه از امکانات و زیرساخت های ارتباطی و افراد و اطلاعات است که در یک امتداد جغرافیایی و بر اساس یک نظام مدرن، با اهداف و راهکارهای معین و هماهنگ شده می باشند. طی بازدید صورت گرفته از صنایع دریایی و مراکز تحقیقاتی و علمی خرمشهر به دلایل زیر مقرر گردید طرح ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری دریایی استان خوزستان در خرمشهر راه اندازی گردد:

 •  ظرفیت بسیار بالای صنایع دریایی شهرستان خرمشهر
 •  وجود بالغ بر 63 شرکت دانش بنیان در استان که 17 شرکت آن در زمینه دریایی فعالیت دارند.
 • وجود مراکز علمی تخصصی همچون دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر دریا و صنایع وابسته آن از عدم هم افزایی و مشارکت حداکثری در پیشبرد امور به ویژه شناساندن این حوزه استراتژیک به مردم و ترویج آن در میان اقشار مختلف جامعه از محققین تا دانش آموزان رنج میبرد. امید است در سال آتی شاهد به ثمرنشستن تلاش های فعالان حوزه دریا در جهت بهبود و توسعه صنایع دریایی کشور بوده و بتوانیم از تمام ظرفیت های موجود کشور در جهت پیشرفت و تعالی کشور استفاده نماییم.


بهنام رضایی

دبیر گروه ترویج و آموزش

ستاد دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری


١٢:١٥ - 1395/12/25    /    شماره : ٢٢٣٩١    /    تعداد نمایش : ٢٨٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir