خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اخبار داخل منو برگه ای 
اخبار > سیستم رانش محرکه اصلی در صنعت کشتی‌سازی


  چاپ        ارسال به دوست

سیستم رانش محرکه اصلی در صنعت کشتی‌سازی

در واقع سیستم رانش کشتی بخشی از مهندسی دریاییست که به طراحی یا انتخاب تجهیزات و ماشین آلات موتورخانه میپردازد. نقش اصلی این سیستم در واقع تولید نیروی کافی برای غلبه بر نیروی مقاومت وارد بر کشتی و همچنین تولید نیروی الکتریکی مورد نیاز کشتی است.


همانگونه که می دانیم بخش اعظمی از سیاره زمین توسط آب پوشیده شده و لذا منابع عظیمی از انرژی، غذا، مواد معدنی در دل دریاها و اقیانوس‌ها نهفته است. به علاوه نقش دریاها در حمل و نقل دریایی و تجارت منطقه‌ای و جهانی، حوزه‌های امنیت منطقه‌ای، بین المللی، نظامی و سایر موارد مرتبط با دریا، سطح و زیرسطح انکار ناپذیر است. در آینده جهانی تمدن‌هایی می توانند به حیات خود ادامه دهند که عرصه های مختلف دریا را تحت پوشش و کنترل داشته باشند.


با توجه به سطوح TRL یا سطوح آمادگی فناوری که برای فناوری های مختلف و اجزای آنها برآورد کردیم، در یک سری از موارد از جمله سیستم محرکه از نوع موتورهای دیزل چهار زمانه و اجزای آن پیشرفت های خوبی حاصل شده است. همچنین در مباحثی مانند سیستم رانش با توربین گاز و توربین بخار نیز پیشرفت های خوبی صورت گرفته است.


همان طور که در خصوص پیل سوختی پلیمری در بخش آزمایشگاهی پیشرفت های خوبی را شاهد بودیم، ولی در بخش تجاری سازی با مشکلاتی مواجه هستیم که درصدد مرتفع کردن آن برآمدیم.


با توجه به اهمیت تهیه نقشه راه که با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی به انجام رسیده است و از هدر رفت سرمایه و در واقع سرمایه گذاری بدون بازده و بدون برگشت در بخش هایی که ضرورتی برای انجام R&D نیست جلوگیری میکند.
در واقع نقشه راه برای رسیدن به اهداف جامع و منطقی راهنمایی را در اختیار قرارمیدهد به صورتی که انتخاب بر روی سرمایه گذاری در بخش های مختلف را آسان میسازد.


مجموعه این فناوری ها مربوط به سیستم رانش کشتی میشه که برخی از سرشاخه های اون موتورهای دیزل چهار زمانه و دوزمانه، توربین ها و پیل های سوختی و موتورهای الکتریکی و ... میشه.


با تحلیل اطلاعات جمع شده و بحث های انجام شده در گروه های تخصصی به این نتیجه رسیدیم که سرمایه گذاری در صنایع مختلف دریایی کشور از جمله در بخش هایی سرمایه گذاری R&D به صورت مناسب و در جایگاه مناسب صورت نمیگرفته از این رو تعریف سیستم رانش به عنوان محرک اصلی در صنعت کشتی سازی در نقشه راه فناوری یک امر ضروری بوده است.


مهدی یوسفی فرد استاد دانشگاه نوشیروانی بابل


١٧:١٤ - 1396/04/08    /    شماره : ٢٤٤٥٤    /    تعداد نمایش : ١٥٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir