خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اخبار داخل منو برگه ای 
اخبار > دستگاه شوري سنج مطبق بر سند يونسکو 1981 در دانشگاه علوم دریایی چابهار طراحي و ساخته می شود


  چاپ        ارسال به دوست

با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی؛

دستگاه شوري سنج مطبق بر سند يونسکو 1981 در دانشگاه علوم دریایی چابهار طراحي و ساخته می شود

دستگاه شوری سنج منطبق بر سند یونسکو 1981 در علوم دریایی در دانشگاه علوم دریایی چابهار و با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی ساخته می شود. این طرح که از سال 1395 شروع شده، در حال حاضر و با پیشرفت 90 درصدی مراحل نهایی ساخت را طی می کند.

                

دکتر میرمهدی زاهدی با اعلام این خبر افزود :وقتي با يک نمونه دريايي روبرو هستيم اولين اطلاعاتي که در اندازه گيري آن داراي اهميت است، شوري مي باشد. بسياري از خواص آب دریا از جمله محتواي عناصر ثابت آب دریا را مي توان مستقيماً از روي شوري محاسبه کرد. ساخت دستگاه شوري سنج بايد منطبق بر تعريف پذيرفته شده يونسکو انجام پذيرد.، این تعریف و جلسات یونسکو در زمینه شوری سنجی برای خاتمه دادن عدم تطابق بین المللی داده های شوری آب دریا در اين زمينه 2 سند از سوي اين ارگان انتشار يافته است که يکي شامل کليات پذيرش مقياس شوري عملي يا (PSS) و معرفي استاندارد محلول KCl و دومي شامل مجموعه مقالاتي است که توسط اعضاي کمسيون هاي تدوين کننده اين مقياس و همچنين ارائه دهنده الگوريتم هاي روابط بين دما و فشار اين مقياس براي کار در حوزه دريايي مي باشد.

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه چابهار با اشاره به قابلیت  های این دستگاه،اضافه کرد:ساخت دستگاه بومی ارائه شوری برمبنای مقیاس PSS واستفاده از تکنیک های نوین اندازه گیری هدایت در دستگاه جدید از انگیزه های این طرح بوده است. از آنجایی که دستگاه بومی برای اندازه گیری این پارامتر در بازار وجود ندارد از این لحاظ نمی توان رقابتی را متصور بود. بنابراین انشالله با تولید نمونه تجاری و عرضه آن به بازار مصرف می توان حداقل بخشی از نیاز داخلی را تامین نمود. از طرفی چون تکنیک های جدیدتر در دستگاه لحاظ شده است انتظار صحت و دقت بیشتر از این دستگاه را داشته و از طرفی حجم فیزیکی دستگاه نسبت به مشابه خارجی آن کاهش یافته و از این لحاظ دارای مزیت رقابتی با دستگاه های عرضه شده خارجی می باشد. از سوی دیگر این فناوری زیر فناوری ساخت دستگاه CTD و چگالی سنج می باشد که از جمله دستگاه های مهم در عرصه مطالعات دریایی است.

زاهدی در تشریح دستاوردهای فناورانه و زیست محیطی طرح افزود: تلفیق تکنیک های نوین اندازه گیری هدایت (تکنیک پالس دو قطبی) در دستگاه جدید اندازه گیری شوری بر مبنای مقیاس PSS،بومی سازی ساخت الکترود پلاتین پلاتینی شده،ساخت استاندارد آب دریا و در آخر از آنجا که پایش مداوم پارامتر شوری در دریا و ارتباط مستقیم آن با محتوای شیمیایی عامل مهمی در برآوردهای زیست محیطی می باشد. می توان با به کارگیری این دستگاه در مراکز پایش زیستی به خصوص در محیط زیست دریا و اقیانوس مقیاس مناسبی برای ارزیابی در اختیار داشت.

 

 

وی با بیان هدف ستاد دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان حامی طرح این دستگاه، تصریح کرد: بسیاری از کشورهای پیشرفته فنی و اقتصادی الگوی توسعه دریا محور را، نه به عنوان یک انتخاب، بلکه به عنوان یک اجبار برگزیده اند. مطمئنم هرگونه سرمایه گذاری در زمینه مطالعات دریایی با ارزش افزوده همراه است. 


١٤:٤٣ - 1396/06/15    /    شماره : ٢٧١٤٩    /    تعداد نمایش : ١٥٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir