خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اخبار داخل منو برگه ای 
اخبار > ظرفیت فعالیت و تأثیرگذاری در اقتصاد دریا بالاست


  چاپ        ارسال به دوست

دلیری در مراسم اختتامیه برگزاری سومین جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت؛

ظرفیت فعالیت و تأثیرگذاری در اقتصاد دریا بالاست

 

دلیری در مراسم اختتامیه سومین جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت با اشاره به اهمیت فعالیت‌های فناورانه دریایی در کشور گفت: ظرفیت فعالیت و تأثیرگذاری در اقتصاد دریا در کشور از پتانسیل بالایی برخوردار است.

 

علی‌رضا دلیری معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه در مراسم اختتامیه سومین جشنواره ملی دریا مسیر در مراسم اختتامیه سومین جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت بابیان اینکه صنعت دریا از پیچیدگی و پتانسیل بالایی برخوردار است گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ابتدا که اقدام به تأسیس ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی کرد بر این اعتقاد بود که این حوزه در جامعه کم‌تر به آن پرداخته‌شده و کم‌رنگ است و صنایع دریایی تنها با کشتی ، دریا ، سیل و در کل موضوعات عمومی شناخته‌شده است،  اما با فعالیت گسترده و تأثیرگذار این ستاد در معاونت علمی به‌تدریج بسترسازی به‌صورت پایه‌ای شکل گرفت تا حدی که توانست با فعالیت‌های مستمر و پایه‌ای‌ خود را متمایز از سایر فناوری‌ها بالا بکشد. 

دلیری با اشاره به نمایشگاه جانبی دست آوردهای فناورانه در حاشیه نمایشگاه گفت: در بازدیدی که  از نمایشگاه جانبی سومین جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت داشتیم سرعت رشد فعالیت‌ها در حوزه دریا در یا کاملاً مشهود بود. 

وی افزود: خوشبختانه این ستاد توانسته است در تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان به‌خوبی عمل کند و ما شاهد افزایش فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه بودیم. 

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی حوزه اقتصاد را  بر پایه فکر،  دانش ، علم و اندیشه خواند و گفت: در تمام دنیا حوزه اقتصاد بر پایه این سه اصل استوار است و اقتصادهای سنتی در دنیا کاملاً جایگاه خود را به اقتصادهای نوین واگذار کرده‌اند و از طرفی شرکت‌های بزرگ دنیا درگذشته جای خود را به فناوری‌های روز دنیا همانند گوگل ، فیس بوک و زیرساخت‌های استارتاپی داده‌اند.  

دلیری در ادامه اظهار کرد: قاعدتاً در این چرخش تند فناوری در کره زمین،  ایران نیز نمی‌تواند از این مجموعه پیشرفتی که دنیا با آن درگیر است دور بی افتد و از حرکت بازایستد.  

وی با تأکید بر اهمیت ظرفیت نیروی انسانی در  دنیا بیان کرد: ظرفیت انسانی و ضعف و قوت در آن‌ها در تمام دنیا در حوزه‌های علمی متغیر است که خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران در این مهم از پتانسیل بالایی برخوردار است و همان‌طور که مستحضرید ایران در تولید علم رتبه اول را در منطقه داراست و جایگاه ویژه‌ای‌ نیز در دنیا به خود اختصاص داده است.  

دلیری بابیان اینکه تفکر و اندیشه در کشور ایران از جایگاه ویژه‌ای‌ برخوردار است گفت:  برترین‌های دنیا در حوزه علم و فناوری ایرانی هستند، اما نباید فراموش کنیم که  نیازمند پرداختن به این برترین‌ها در دوران پایین‌تر هستیم، ازاین‌رو رسیدگی به کودکان و نوجوانان می‌تواند شرایط ایده آلی برای آینده علمی در کشور فراهم کند.   

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی در ادامه با تأکید بر اهمیت بسترسازی برای کودکان و تو جوانان کشور اظهار کرد: بچه‌ها از دوران مدارس شکوفا و در دوران بالاتر اثرات مثبتی را می‌توانند در اقتصاد به‌جا بگذارند، که متأسفانه روند توجه به نیروی انسانی و حمایت، درگذشته زیاد بدان توجه نمی‌شد و شکل سازمان‌یافته‌ای‌ نداشت. ولی با توجه به تصویب لایحه قانون دانش‌بنیان در مجلس که همزمان با ایجاد معاونت علمی در کنار رییس جمهوری و همچنین بنیاد ملی نخبگان بود،  بستری فراهم شد که توجه به نیروی انسانی در مقاطع پایین مورد تأکید قرار گرفت. 

وی در بخش دیگر سخنانش با تأکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری پایه عملکرد اقتصاد مقاومتی بر پایه اقتصاد دانش‌بنیان است، ازاین‌رو نیازمند بررسی بیشتر در این زمینه هستیم که معاونت علمی در این زمینه ورود پیداکرده است تا مسیر پیشرفت بر پایه اقتصاد دانش‌بنیان بیشتر میسر شود. 

دلیری با تاکید بر اهمیت بخش خصوصی و ورود آن به فعالیت‌های فناورانه اظهار کرد: فعالیت‌های اقتصاد دانش‌بنیان را فقط باهمت بخش خصوصی باید پیش بگیریم و هیچ‌گونه فعالیتی را در معاونت علمی نداشته باشیم که با حمایت بخش خصوصی در حال فعالیت باشد مگر بخش‌های حاکمیتی، چراکه  بخش دولت نمی‌تواند در اقتصاد نفوذ کند و بازارها را به دست گیرد. ازاین‌رو بستری را برای شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم کردیم تا به فعالیت بپردازند و اقتصاد را در بخش‌های مختلف علمی به دست‌گیرند. 


١٢:٠٨ - 1396/08/13    /    شماره : ٢٨٥٨٢    /    تعداد نمایش : ١١٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir