خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اخبار داخل منو برگه ای 
اخبار > توسعه صنایع دریایی در گرو گسترش فعالیت‌های پژوهشی


  چاپ        ارسال به دوست

توسعه صنایع دریایی در گرو گسترش فعالیت‌های پژوهشی

 

موفقیت در تمام فعالیت‌های مربوط به توسعه صنایع دریایی، به گسترش فعالیت‌های پژوهشی بستگی دارد، در کل آموزش و پژوهش ضامن اصلی پیشرفت و توسعه پایدار در کشور است. 

 


نوع و سطح فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی یکی از شاخص‌های اصلی توسعه و پیشرفت محسوب می‌شود. موفقیت در تمام فعالیت‌های مربوط به توسعه صنایع دریایی، به گسترش فعالیت‌های پژوهشی بستگی دارد. در واقع آموزش و پژوهش یکی از محورهای مهمی است که ضامن پیشرفت و توسعه پایدار در هر کشور به شمار می‌آید. اگر پژوهشی صورت نگیرد دانش بشری افزایش نخواهد یافت و دچار سکون و رکود خواهد شد. 

عوامل متعددی در توسعه و پژوهش دخالت دارند و می‌توان این عوامل را به سه بخش عوامل سخت افزاری، نرم افزاری و نیروی انسانی تقسیم کرد. منظور از عوامل سخت افزاری همه امکانات فیزیکی و زبر ساخت‌های بنیادی است که امکان پژوهش در حوزه‌های مختلف را برای پژوهشگران فراهم می‌آورد. مثلاً وجود ابزارهای پژوهشی از قبیل دستگاه‌ها، آزمایشگاه های پیشرفته و امکانات شبکه ای و رایانه ای از جمله این منابع سخت افزاری محسوب می‌شوند. 
منظور از امکانات نرم افزاری جریان اطلاعات و دانش میان پژوهشگران است که از طریق مجله‌ها و منابع علمی دیگر به صورت چاپی یا الکترونیکی صورت می‌پذیرد. در نهایت،بخش سوم  این مجموعه نیروی انسانی و پژوهشگرانی است که با دانش و تلاش خود میتوانند امکانات سخت افزاری و نرم افزاری را به خدمت گرفته و طرح‌های پژوهشی گوناگون را تدوین و اجرا کنند.
با توجه به اینکه یکی از حوزه‌های مورد برسی در آمارنامه، وضعیت آموزش و تحقیقات در حوزه‌های دریایی است، با بررسی‌های انجام شده تعدادی از مهم‌ترین شاخص‌ها که وضعیت موجود را بهتر به تصویر می‌کشند شناسایی و استخراج شدند. 
برای درک بهتر از اطلاعات و آمارهای دریافت شده رشته‌های دریایی موجود در دانشگاه‌ها را به 6 گروه آموزشی گروه علوم انسانی، گروه علوم پایه و گروه فنی و مهندسی، کشاورزی، دامپزشکی و منابع طبیعی، گروه علوم پزشکی، هنر تقسیم بندی می‌شوند. 
بر اساس این گزارش، با توجه به اهمیت موضوع آموزش و پرورش در توسعه پایدار در کشور ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی این موضوع را در آمار نامه دریایی مورد بررسی قرار داده است. 


١١:٥٧ - 1396/10/09    /    شماره : ٣٠٢٢٨    /    تعداد نمایش : ٩٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir