خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اخبار داخل منو برگه ای 
اخبار > رشد علمی مهندسی دریایی ایران در جایگاه اول منطقه


  چاپ        ارسال به دوست

رشد علمی مهندسی دریایی ایران در جایگاه اول منطقه

 

 

 

دانشگاه ها و مراکز علمی کشور در حوزه علوم و فنون دریایی پس از انقلاب روند رو به رشدی را در پیش گرفته است و با تدوین سیاست های حمایتی مناسب در سال های اخیر می توان از حداکثر پتانسیل موجود در کشور به نحو احسن استفاده نمود.

انتشار مقالات علمی، توسعه فعالیت های پژوهشی، ارتقا و اعتلای سطح دانش نظری و علمی را نشان می دهد و ارتباط بین پژوهشگران، اندیشمندان را فراهم می آورد. تعدا مقالات چاپ شده در مجلات معتبر خارجی از جمله شاخص های مهم ارزیابی وضعیت علم و فناوری هر کشور است.

به گزارش دبیرخانه ستاد دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  در سال های اخیر رتبه ایران در تعداد مقالات حوزه مهندسی دریا رشد قابل توجهی داشته به طوری که در سال 2016 جایگاه ششم دنیا و اول خاورمیانه را به خود اختصاص داده است و این درحالی است که20 سال قبل ایران در رتبه ی 50 دنیا قرار داشته است. رتبه ایران در این شاخص تقریبا بیشترین رشد را در دنیا طی سال های اخیر تجربه کرده و خوشبختانه طبق اخرین آمار این رشد ادامه دارد.

 

میزان رشد تعداد مقالات چاپ شده در حوزه مهندسی دریا از 1995 تا 2016 - www.scimagojr.com 

 

دانشگاه ها در مقام مولد دانش و نهاد انتشار آن، نقش گسترده و کلیدی را در نوآوری ایفا می کند. به لحاظ اهمیت و نقش کارآفرینی در روند توسعه کشور در دهه گذشته، دانشگاه های کشورهای درحال توسعه با توجه به نیازها و امکانات خود برنامه های آموزشی و پژوهشی ویژه و متنوعی برای آموزش و تربیت کارآفرینان به اجرا گذاشته اند. به عبارت دیگر همچنان که اقتصاد کشور، قوانین و مقررات و نیازهای بازار کار، درحال به روز رسانی می باشد، نظام های آموزش عالی نیز در تلاش اند تغییراتی در برنامه های خود ایجاد کنند و با توسعه اقتصادی بازار کار هماهنگ شوند.

با توجه به وسعت حوزه های فناورانه دریایی رشته های متنوعی در دانشگاه ها و مراکز علمی کشور ایجاد شده است. آمار تعداد رشته های دریایی متنوع بوده و تقریبا در تمامی مقاطع با شرایط کشورهای پیشرفته دنیا، رشته های تحصیلی مرتبط در کشور راه اندازی شده است. بنا به آخرین آمار موجود بیش از 60 مرکز دولتی با مجموع 92 رشته و 25 مرکز غیردولتی با مجموع 43 رشته علوم دریایی در کشور مشغول فعالیت می باشد.

 

تعداد رشته ها و مراکز دولتی و غیردولتی دارای رشته های علوم دریایی - آمارنامه دریایی ایران

 

همچنین در زمینه تحقیقات و توسعه تکنولوژی دریایی و ایجاد کسب و کارهای نوین، نیاز به دانش آموختگان متخصص به شدت احساس می شود. تعداد دانشجویان رشته های دریایی در گروه های آموزشی مختلف بیش از 14هزار نفر می باشد که حدود 3 درصد از کل دانشجویان کشور را شامل می شود.

مقایسه تعداد کل دانشجویان و دانشجویان رشته های دریایی در گروه های آموزشی - آمارنامه دریایی ایران

 

تقویت بنیه و ظرفیت های علمی و تربیتی اساتید متخصص در حوزه دریا یقینا موجب رشد پژوهش و رسیدن به فناوری های مورد نیاز کشور در این زمینه می گردد. با گسترش رشته های دریایی در دانشگاه های کشور شاهد افزایش جذب هیئت علمی بوده ایم به گونه ای که هم اکنون تعداد اعضای هیئت علمی رشته های دریایی کشور بیش از 560 نفر می باشد.

 

 


١١:٣٨ - 1396/11/15    /    شماره : ٣١٥٨٦    /    تعداد نمایش : ١٥٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir