خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اخبار داخل منو برگه ای 
اخبار > حمایت از تجاری سازی محصولات و صنایع فناورانه دریایی


  چاپ        ارسال به دوست

دبیر گروه تجاری سازی و توسعه بازار ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی مطرح کرد؛

حمایت از تجاری سازی محصولات و صنایع فناورانه دریایی

 

حاجی محمدی دبیر گروه تجاری سازی و توسعه بازار ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست با اشاره به اهمیت ورود محصولات و تجهیزات دریایی به بازار و تکمیل زنجیره تامین محصولات گفت: مهمترین هدف گروه، حمایت از صنایع فناورانه دریایی و کمک به تجاری سازی محصولات و تجهیزات دریایی در راستای توسعه و شکل گیری شرکت های دانش بنیان دریایی است و در راستای توسعه فعالیتهای شرکت های دانش بنیان دریایی، حمایتهایی از این شرکتها در برنامه ستاد قرار گرفته است.

وی با تاکید با عنوان مشارکت در طرح های فناورانه مورد نیاز سازمانها و ارگانهای دریایی افزود: رویکرد این ستاد در راستای توسعه فناوری های دریایی با استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان دریایی ، رفع نیازهای فناورانه کشور با همکاری سازمان ها و ارگان های دریایی است. بنابراین چنانچه شرکت دانش بنیانی در حوزه دریا بتواند با انجام پروژه ای فناورانه، اقدام به رفع نیاز یکی از ارگان های دریایی کشور نماید، ستاد دریایی نیز در تامین هزینه های فناورانه ان طرح با ارگان مربوطه مشارکت خواهد نمود. لذا ارگان‏های دریایی جهت واگذاری طرح های فناورانه دریایی خود به شرکت‏های دانش بنیان دریایی ترغیب خواهند شد.

حاجی محمدی با اشاره به اهمیت حمایت از استاندارد سازی محصولات دریایی ساخت داخل ادامه داد: گستردگی صنایع دریایی ایران بازار بزرگی را برای محصولات دریایی کشور فراهم ساخته است که متاسفانه بخش عمده‌ای از این بازار توسط محصولات خارجی تامین می‌شود. محصولات تولیدی نیز برای قابلیت استفاده در دریا یا به عبارتی تجاری‌سازی، نیاز به اخذ گواهینامه‌های دریایی دارند. بر این اساس حمایت از اخذ گواهینامه‌های دریایی به جهت تامین این بازار توسط محصولات داخلی الزامی است. با توجه به این مهم، در سال 1393، تفاهم‌نامه‌ای با موسسه رده‌بندی ایرانیان منعقد شد که طی آن، ستاد بخشی از هزینه‌های صدور گواهینامه‌های دریایی محصولات تولید کنندگان داخلی را تامین می‌نماید. طی این تفاهم‌نامه، موسسه با ارزیابی محصولات متقاضیان، در صورت احراز شرایط، گواهینامه دریایی صادر می‏‏نماید و به لطف خداوند متعال، تاکنون 24 محصول و خدمت دریایی با استفاده از حمایت فوق موفق به اخذ گواهینامه دریایی شده اند.

دبیر گروه تجاری سازی و توسعه بازار اعطای تسهیلات قرض الحسنه ویژه به شرکت های دانش بنیان دریایی را ازجمله حمایت های ستاد دانست و عنوان کرد: ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‏بنیان دریایی در راستای توسعه کیفی شرکت های دانش بنیان دریایی و هدایت شرکت ها جهت افزایش فعالیت‏های فناورانه اقدام به اعطای تسهیلات ویژه قرض الحسنه به این شرکت‏ها نموده است. شرکت های دانش بنیان دریایی علاقمند به توسعه محصول فناورانه خود می توانند با تکمیل کاربرگ های مرتبط، درخواست خود را برای دریافت این تسهیلات به ستاد ارسال نمایند.  خوشبختانه 10 شرکت دانش بنیان فعال در حوزه دریا از تسهیلات ویژه مذکور استفاده نموده اند.

 

وی با اشاره به تدوین و انتشار کتابچه معرفی شرکت‏های دانش‏بنیان دریایی افزود: با توجه به بررسی های انجام شده، خلاء وجود اطلاعات منسجم از شرکت های دانش بنیان دریایی و زمینه توانمندی آنها بیش از پیش احساس شده است. در این راستا و با هدف کمک به تجاری­سازی محصولات دانش‏بنیان، کتابچه مذکور جهت معرفی شرکت­های دانش­بنیان دریایی، محصولات و توانمندی­های آنها در سال 1395 تهیه و منتشر شد. قابل ذکر است کتابچه مذکور در سال جاری نیز در مرحله بروزرسانی قرار داشته و تا انتهای سال جاری منتشر خواهد شد.

حاجی محمدی دیگر اقدام ستاد در حمایت از شرکت های دانش بنیان را ارائه دستاوردهای خود در نمایشگاه‏های دریایی خواند و گفت: یکی از ابزارهای حائر اهمیت برای بازاریابی و معرفی فعالیت شرکتها، حضور موثر در نمایشگاه‏ها و مجامع صنعتی است. ستاد دریایی نیز با اعطای تخفیف فضای نمایشگاهی در نمایشگاه های دریایی داخلی و بین المللی مورد تایید، از حضور شرکتهای دانش بنیان دریایی در این نمایشگاه ها حمایت می نماید. در این راستا و با حمایت ستاد، شرکت های دانش بنیان دریایی در نمایشگاه صنایع و فناوری های دریایی یوروپورت هلند و همچنین نمایشگاه صنایع دریایی و دریانوردی کیش در سال جاری حضوری پر رنگ داشته و توانمندی های خود را ارائه نمودند. قابل ذکر است در سومین نمایشگاه دستاوردهای دریایی جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت، شرکت های دانش بنیان دریایی حضور چشمگیری داشته و در این نمایشگاه، از 8 محصول فناورانه این شرکت‏ها در حضور جناب آقای دکتر ستاری معاون محترم علمی و فناوری رئیس جمهور  رونمایی به عمل آمد.

 

دبیر گروه تجاری سازی و توسعه بازار ستاد دریایی در راستای توسعه کیفی و کمی شرکت‏های دانش بنیان دریایی و همچنین تکمیل زنجیره ارتباط شرکت‏ها با متقاضیان و کارفرمایان دریایی به برگزاری جلسات مشترک با ارگان‏های دریایی و شرکت‏های دانش بنیان دریایی اشاره کرد و افزود: این ستاد اقدام به برگزاری جلسات مشترک نموده است. در این جلسات که در سازمان‏های دریایی برگزار می شود، شرکت‏های دانش بنیان به تفکیک، توانمندی و محصولات خود را ارائه می‏دهند. همچنین برنامه ‏ریزی شده است تا در صورت تعریف پروژه مشخص مورد نیاز سازمان‏های مذکور، طرح‏ها مورد حمایت ستاد قرار گیرد. تا کنون 9 جلسه مشترک برگزار شده است.

 


١٣:٣١ - 1396/11/18    /    شماره : ٣١٦٩١    /    تعداد نمایش : ١٠٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir