خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اخبار داخل منو برگه ای 
اخبار > مانيتورينگ و مکان‌يابي منابع سيگنال با طراحی و ساخت گیرنده AIS


  چاپ        ارسال به دوست

با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی صورت گرفت؛

مانيتورينگ و مکان‌يابي منابع سيگنال با طراحی و ساخت گیرنده AIS

 

شرکت دانش بنیان رساپرداز آينده با هدف طراحي و ساخت سامانه‌هاي مبتني بر فناوري اطلاعات و ارتباطات بنيان‌گذاري شده است. دست‌يابي به دانش طراحي و توليد بومي با تکيه بر توانمندي‌هاي متخصصين داخلي در زمينة کاري شرکت همواره مد نظر بوده است. در اين راستا مي‌توان به طراحي و ساخت اولين و تنها رادار پسيو ايران با نام "عليم" اشاره نمود که از صفر تا صد آن بر اساس دانش و توانايي بومي در اين شرکت انجام گرفته است.

اسماعیل وحدتی در خصوص چگونگی ایجاد انگیزه و زمان شروع تحقیقات و تولید محصولات این شرکت نیز خاطر نشان کرد‏: شروع فعاليت شرکت با ايدة محوري ساخت سامانه‌هاي مکان‌ياب راديويي بوده است. اين نوع از محصولات جايگاه ويژه‌اي در مکان‌يابي منابع تشعشع سيگنال و پايش فضاي فرکانسي داشته و در زمينه‌هاي دفاعي و تجاري کاربري وسيعي دارد. خريد اين مکان‌ياب‌ها از توليد کننده‌هاي خارجي داراي محدوديت‌هاي فراواني است که در کنار قيمت مناسب توليد داخل مشوق اصلي ما براي ورود به اين عرصه بوده است.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان رسا پرداز آینده با اشاره به  مهمترین دستاوردهای فناورانه و زیست محیطی طرح مورد حمایت شده از سوی ستاد توسعه فناوری وصنایع دانش بنیان دریایی با عنوان " طراحی و ساخت گیرنده AIS " که در زمینه مانیتورینگ و مکان‏یابی منابع سیگنال است و همچنین اقدامات صورت گرفته در سطوح بین المللی، خاطرنشان کرد: محصول دانش بنيان توليد شده در شرکت رساپرداز آينده در زمينة مانيتورينگ و مکان‌يابي منابع سيگنال است که در خشکي و يا خطوط ساحلي قابل نصب و بهره‌برداري است. دانش توليد اين محصول کاملاً بومي بوده و به جز خريد قطعات، نيازمندي ديگري به خارج از ايران ندارد. سامانه‌هاي مانيتورينگ و مکان‌ياب داراي کاربرد در زمينه‌هاي دفاعي و تجاري است. در کاربري اول برخي از کشورها داراي محصولاتي هستند ولي اطلاعات آن در دسترس نيست. در زمينة تجاري شرکت رود-شوارتز آلمان داراي محصول مشابهي است.

وی با اشاره به ضرورت فعالیت های فناورانه در حوزه دریایی افزود: خط مرزي دريايي گسترده‌اي در جنوب و شمال ايران وجود دارد که فرصت‌هاي زيادي در کسب و کار ايجاد مي‌کند. بهره‌برداري از اين فرصت‌ها با انجام کارهاي فناورانه ميسر است و لازم است چنين فعاليت‌هايي صورت بگيرد.

وحدتی فرصت ها و زمینه های رقابتی ایجاد شده ناشی از این طرح علاوه بر توليد يک محصول را بسيار مهم دانست و گفت:  در زمينة مانيتورينگ سواحل و کنترل آن باعث توليد دانش فني ساخت محصولات ديگري نیز می‏شود که داراي کاربردهاي مستقيم در شناورها است.

 

مدیرعامل شرکت دانش بنیان رسا پرداز آینده درباره ارگان ها و یا مراکزی حامی این طرح بیان کرد: در زمينة کاربري دفاعي نيروي هوايي و دريايي از حاميان و کاربران اين طرح هستند و در راستاي گسترش محصول و افزودن ويژگي‌هاي بيشتر و کاربردي‌تر کردن آن تاکنون قراردادهاي متعددي با ايشان منعقد شده است. براي کاربري تجاري مذاکراتي با سازمان تنظيم مقررات راديويي صورت گرفته است که اميدواريم به زودي منجربه قرارداد شود.

وحدتی با تاکید بر تاثیر این گونه طرح ها برای اعتلای صنعت دریایی کشور، تاکید کرد: به نظر مي‌رسد که جا براي کار در زمينه‌هاي مخابراتي در صنعت دريايي باز است ولي لازم است حمايت‌هاي موثرتري از شرکت‌هاي داخلي صورت بگيرد تا قابليت رقابت با توليد کننده‌ها و تامين کننده‌هاي خارجي را پيدا کنند. اين کار با سپردن پروژه‌ها و محصولات کوچک و نگاه حمايتي به شرکت‌هاي داخلي قابل انجام است ولي لازم است در کنار آن خود شرکت‌ها روي رشد و توسعة محصول از روش‌هاي مدرن و به‌روز دنيا استفاده کنند.

وی ادامه داد:  توليدات شرکت‌هاي دانش بنيان نه به شکل يک محصول مجزاء بلکه به صورت يک روند بايد مورد توجه باشد تا در ميان مدت و دراز مدت بتوان شاهد تحول بود. قيمت محصول دانش بنيان شرکت رساپرداز آينده براي مانيتورينگ و مکان‌يابي منابع سيگنال اصلاً قابل مقايسه با نمونه‌هاي خارجي نيست. ضمن اين که نمونه‌هاي خارجي را نه به سهولت مي‌توان خريداري کرد و نه اين که بعداً امکان تغييرات روي آن وجود دارد. 

مدیرعامل شرکت دانش بنیان رساپرداز آینده با تشکر از حمايت‌هاي همه جانبه ستاد توسعه و فناوری صنایع دانش بنیان دریایی افزود:  انشاءالله با تلاش شرکت‌ها در کنار حمايت‌هاي بيش از پيش شاهد ايجاد يک تحول مشهود در اين صنعت باشيم.

 

 


٠٩:٣٥ - 1396/12/12    /    شماره : ٣٢٠٤٦    /    تعداد نمایش : ١١٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir