خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اخبار داخل منو برگه ای 
اخبار > شناسایی نوع جدیدی از محیط های طبیعی مصبی در رودخانه مُند- خلیج فارس


  چاپ        ارسال به دوست

شناسایی نوع جدیدی از محیط های طبیعی مصبی در رودخانه مُند- خلیج فارس

دکتر سید طالب حسینی گفت: مطالعات انجام شده به توصیف فیزیکی این پدیده نادر مصبی تحت عنوان «مصب لنزی آب شیرین ‏Freshwater Lens Estuary‏» می پردازد؛ ضمن این که این پدیده نادر برای اولین بار در مصب ‏رود مُند در ساحل شمالی خلیج فارس- استان بوشهر مشاهده و گزارش می شود.
حسینی تصریح کرد که مصب بخش آخر یک رودخانه منتهی به دریا است که در آن آب شیرین رودخانه با آب شور دریا آمیخته می شود و در طول رودخانه تا جایی که اثرات جزر و مد دریا دیده می شود، امتداد می یابد.
وی در ادامه سخنانش، گفت: در مصب لنزی، آب شیرین که برای مصب رود مُند به ثبت رسید، آب نسبتاً شیرین رودخانه از هر دو سمت پایین دست (سمت دریا) و بالادست (سمت رودخانه) توسط دو توده آب شور محصور می شود: آب های ساحلی خلیج فارس، توده ی آب شور پایین دست مصب را تولید می کنند و منشأ توده آب شور بالا دست، روان آب فوق شور از کوه نمک دشتی (گنبد نمکی جاشَک) است که پس از باران های سیلاب زا به دنبال آب تقریباَ شیرین رود مند، وارد محیط مصبی می شود. 
گفتنی است، حسینی و سیادت موسوی علاوه بر معرفی مصب لنزی آب شیرین، اثر این سیلاب فوق شور را در ایجاد انسداد کشندی tidal Blockage و کاهش طول نفوذ شوری salt intrusion خلیج فارس به درون مصب بررسی کردند. همچنین در نتیجه ی انسداد کشندی، جریان عرضی lateral flow در منطقه ی نسبتاً عمیق نزدیک دهانه ی مصب، به طور مشهودی رخ داد.
بر اساس این گزارش، دیگر مشخصه های هیدرودینامیکی و اثرات فیزیکی مصب رودخانه ی مند مورد ارزیابی قرار گرفت. بنابراین، در مطالعات آتی مصب ها، مصداق و مثال مصب لنزی آب شیرین، مزیّن به نام خلیج فارس و مصب رودخانه مند خواهد بود.


١١:٣٩ - 1396/12/08    /    شماره : ٣٢٢٤١    /    تعداد نمایش : ٧٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir