خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اخبار داخل منو برگه ای 
اخبار > پرورش ماکرو جلبک و استخراج "آگار" در بوشهر


  چاپ        ارسال به دوست

با حمایت ستاد دریایی معاونت علمی؛

پرورش ماکرو جلبک و استخراج "آگار" در بوشهر

 

جلبک دریایی گراسیلاریا کورتیکاتا از گونه های بومی استان بوشهر است که استخراج آگار در مقیاس آزمایشگاهی از این گونه در نتیجه بهینه کردن شرایط استخراج صورت می گیرد.

وجود عناصر معدنی ماکرو و میکرو ضروری مورد نیاز انسان و دام و گیاه در پیکره سلولی این گیاهان و وجود ترکیبات بیوپلیمری ارزشمند در دیواره سلولی آنها و همچنین از لحاظ دارا بودن ترکیبات پروتئینی، اسیدهای آمینه، ویتامین ها، هورمون های گیاهی و آنتی اکسیدانها دارای ارزش غذایی می باشد که در چرخه غذایی و هرم انرژی اقیانوس ها که 71 درصد کره زمین را در بر دارند شامل می شود.

دکتر محمود نفیسی بهابادی با اشاره به ضرورت فعالیت های فناورانه در حوزه دریا گفت: کشور ایران و به طور کلی منطقه خاورمیانه جزء مناطق نیمه خشک و کم آب دنیا محسوب می شود، لذا ضرورت استفاده از آبهای دریایی در چنین شرایطی دو چندان است. آبهای دریایی زمینه های مناسبی برای آبزی پروری و تولید فرآورده های زیستی محسوب می شود.

مجری طرح کشت و پرورش ماکروجلبک با اشاره به اقدامات انجام شده در سطح بین الملل اضافه کرد: دریا منابع بسیار عظیمی دارد که بسیاری از جنبه های آن کاملاً ناشناخته است و لزوم انجام این قبیل طرح ها ضروری است. در زمینه پرورش جلبک ها کارهای زیادی در کشور های آسیایی جنوب شرقی انجام شده و استخراج آگار نیز صورت گرفته است ولی در کشور ما سابقه کار تجاری ندارد.

وی افزود: مواد استفاده شده در تولید آگارساخت داخل بوده و از آب دریا و شهری در حداقل مقدار لازم استفاده گردیده است و آب تصفیه شده فقط در مرحله استخراج استفاده شده که این امر خود موجب کاهش چشمگیر هزینه تولید آگار گردیده است.

نفیسی گفت: محصول تولیدی (آگار) هم اکنون از خارج کشور وارد می شود و مهمترین دستاورد این طرح می تواند قطع وابستگی به واردات باشد نمونه آزمایشگاهی آگار تولید شده کاملاً اقتصادی و قابل رقابت است و با انجام این طرح قرار است به صورت پایلوت این تولید انجام شود.

مجری طرح با اظهار اینکه  معاونت علمی ریاست جمهوری، استانداری بوشهر و پارک علم و فناوری استان بوشهر حامیان این طرح بوده اند اضافه کرد: با انجام این طرح دانش فنی آن در کشور بومی می شود.

 


١٤:٤٣ - 1397/02/11    /    شماره : ٣٣٨٣٠    /    تعداد نمایش : ٢١٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir