خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اخبار داخل منو برگه ای 
اخبار > طراحی مواد جاذب آلودگیهای نفتی با استفاده از فناوری غربالگری


  چاپ        ارسال به دوست

توسط برگزیده چالش فناوری ساخت مواد جدید جاذب آلودگی‌های نفتی صورت گرفت؛

طراحی مواد جاذب آلودگیهای نفتی با استفاده از فناوری غربالگری

 

رویداد چالش فناوری "ساخت مواد جدید جاذب آلودگی‌های نفتی" که توسط دانشگاه هرمزگان و با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تاریخ 13 اسفندماه سال جاری برگزار شد، 3 طرح برگزیده به مرحله نهایی راه یافتند. این 3 طرح شامل توپ‌های بتنی فوق سبک جاذب مواد نفتی توسط علی امیرزاده از دانشگاه تهران، تهیه ابر جاذب نفت بر پایه الیاف پلیمری الکتروریسی شده توسط حمید نجار زادگان از دانشگاه تهران و ساخت دستگاه جاذب مواد نفتی بر پایه پالایه‌های فلزی با خاصیت ابرآبگریزی و روغن دوستی توسط مهدی خدایی از دانشگاه صنعتی خواجه‌نصیرالدین طوسی است.

 

حمید نجارزادگان یکی از برگزیدگان این چالش با اشاره به سوابق تحصیلی خود به عنوان دانشجوی سال آخری دکتری شیمی دانشگاه تهران در مورد ایده خود با بیان این که یکی از دغدغه‌های حال حاضر در بحث محیط زیست دریایی، نشت نفت به آب های دریایی است که سالانه دو میلیون بشکه نفت به آب های خلیج فارس نشت پیدا می کند و عدم توجه به این اتفاق، آسیب هایی را برای سلامت انسان و محیط زیست به همراه خواهد داشت افزود با توجه به این دغدغه سعی کردیم راهکارهای عملی در جهان را بررسی کنیم و به یک روش با عملکرد بالا و هزینه پایین دست پیدا کنیم. بهترین روشی که در دنیا استفاده می شود، استفاده از جاذب ها هستند. این جاذب ها در دو دسته طبیعی و سنتزی تقسیم میشوند. وی در ادامه گفت ما در مرحله آزمایشگاهی محصولات مختلف را ساخته و آزمایشهای مربوطه را انجام داده ایم.

برگزیده‌ی چالش فناوری جاذب مواد جدید نفتی در خصوص چگونگی رفع چالش مورد نظر و فناوری مورد استفاده آن عنوان کرد ما در طراحی جاذب ها از تولید نانوالیاف پلیمری شروع کردیم و به نتایج فوق العاده ای در جذب نفت رسیدیم، به طوری که هر جاذب قابلیت جذب نفت تا 70 برابر وزن خودش را داراست و مثل یک پارچه نفت را جذب میکند و می توان به راحتی آن را از آب جدا کرد و سپس با استفاده از دستگاه های پرس نفت جذب شده را خارج و استفاده کرد. در این روش از دستگاه الکتروریسی بهره بردیم. با توجه به حجم نفت موجود این روش به دلیل محدودیت تولید دچار مسئله میشود.

نجارزادگان افزود ما سعی کردیم از روشهای تجاری که در دنیا استفاده می شود کمک بگیریم و بر اساس مکانیسمهای عملکردی نانوالیاف به ساخت ذرات میکرونیزه روی آوردیم. برای صرفه اقتصادی از ضایعات و مواد غیرقابل استفاده بهره بردیم و روی  نفتهای سبک، نیمه سنگین و سنگین که از سکوهای مختلف نفتی داشتیم، آزمایش انجام دادیم و به بازدهی جذب نفت بین 10 تا 20 برابر برای نفتهای مختلف دست پیدا کردیم. در این روش از فناوری های غربالی و میکرونایزه کردن بهره بردیم.

وی با بیان چالش‌ها و مشکلات ایده‌پردازی گفت در دنیا روش ایده پردازی یا به عبارتی مطرح کردن مسئله و گرفتن ایده ها روش مرسومی است و در چند سال اخیر این ادبیات در کشور راه افتاده است.

نجارزادگان با بیان این که در مورد مسائل محیط زیستی در مرحله اول باید دنبال دغدغه مندی ها و تامین بودجه بود چرا که در مرحله اول بحث سلامت عمومی و منافع ملی مطرح است افزود در مرحله بعدی ارزیابی ایده ها و امکان سنجی آنهاست. در مجموعه دانشگاه شریف، مسابقات ماشین و موتورسیکلتهای الکتریکی از 12 سال پیش آغاز شده است و امسال شاهد این هستیم که از دل تیمها و افرادی که در این مسابقات و چالشها شرکت میکردند، شرکتهایی تاسیس شده اند که آینده حمل و نقل را میسازند. باید بتوان این چالشها و مشکلات را در یک بازه چندین ساله در نظر گرفت و سعی کرد در طی سالهای مختلف به حل مسئله پرداخت و از آن بعنوان فرصت مناسبی استفاده کرد.

برگزیده‌ی چالش فناوری جاذب مواد جدید نفتی در خصوص نقش برگزاری چنین چالش‌ها و مسابقات ایده‌پردازی در جهت توسعه فناوری گفت این مسابقات و چالش ها راهگشای حل مسائل کشور و منافع ملی است. باید از دست اندرکاران این پروژه تشکر، تقدیر و حمایت کرد تا بتوان شاهد باروری و رسیدن به نتیجه مطلوب در مورد چالش ها باشیم. در برخی موارد از شرکتهای بزرگتر یاری گرفت. اسپانسر جذب کرد و به طور کلی مسئله را به نوعی در نظر گرفت تا به سرانجام مطلوب رسید.

نجارزادگان عنوان کرد دنیا در حال پیشرفت و گذر است. هرچه که بیشتر می گذرد نیازها و مسائلی که پیش روی جامعه قرار می گیرد، خاص تر و پیچیده تر می شود. بنابراین لازم است که با روشها و متدهای روز آشنا باشیم و آن ها را ارتقا دهیم. اگر مسئله آب داریم، باید به استفاده های به روز از آب و جلوگیری از هدر رفت آن روی بیاوریم و یا در مورد نفت و فراورده های آن باید به سمت تکنولوژی هایی برویم که از خام فروشی جلوگیری شود. در مورد این چالشها و مشکلات در مرحله اول باید نیازسنجی مناسب انجام شود. متولی کار مشخص شود و سپس فراخوان های لازم تبلیغ شود.

 وی در پایان با بیان این که تحصیلات آکادمیک به فرد برای رسیدن به ایده ها و روشهای نوین کمک میکند. اما باید به پژوهشگران و ایده پردازان روشهای صنعتی کار کردن را در کنار بحثهای علمی نیز آموخت یا بتوان آنها را با افراد خبره در بحث صنعت همراه کرد خاطر نشان کرد یکی از مشکلاتی که در مقطع دکتری با آن مواجهیم، مقاله محور بودن و عدم توجه به نیازهای داخلی است که برگزاری مسابقات و چالش ها میتوانند کمی این فضا را تغییر دهند.

 

 

 


١٤:٣٥ - 1397/02/19    /    شماره : ٣٤٠١١    /    تعداد نمایش : ٢٠٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir