خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اخبار داخل منو برگه ای 
اخبار > کاربرد حسگرها و ارتباطات در صنایع دریایی


  چاپ        ارسال به دوست

در کتاب آینده فناوری های دریایی بررسی شد؛

کاربرد حسگرها و ارتباطات در صنایع دریایی

حسگرا طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های مورد استفاده برای اندازه‌گیری محیط فیزیکی هستند، که ممکن است در یک کشتی کاربرد داشته باشد، به‌عنوان‌مثال، داده‌ها و اطلاعات اقیانوس، ویژگی‌ها و وضعیت خود کشتی و همچنین شرایط فیزیولوژیکی و روانی کارکنان را پوشش می‌دهد.

فناوری‌های حسگر به‌منظور پاسخگویی به تقاضای رو به رشد داده‌ها و توانمند ساختن اطلاعات مربوط به نیازهای مصرف‌کننده، است که در دنیای امروزه به شدت در حال گسترش است و از سویی دیگر استفاده از فضای مجازی امکان نظارت و کنترل سیستم‌ها و فرایندها را در زمان واقعی( از کاربردهای خانگی گرفته تا پزشکی و صنعتی) ممکن می‌سازد.

گفتنی است، این فناوری‌ها  همچنین نیاز به‌اندازه گیری محیط اقیانوس ( و نزدیک به اقیانوس) ازجمله ویژگی‌های بیولوژیکی، صوتی و الکترومغناطیسی را امکان‌پذیر می‌سازند.

از جمله روندها و گرایش‌های کلیدی که توسط بسیاری از مفسران در خصوص این موضوع مطرح شده است، می‌توان به کوچک‌سازی همراه با توان کم، ملزومات کم‌هزینه برای برآوردن تقاضاهای فناوری‌های پوششی؛ یکپارچه‌سازی بهتر حسگرها، فعال‌کننده‌ها و پردازش کننده‌ها ( انتقال از ذهن به حسگر، استانداردسازی به‌ویژه در محل اتصال بین دستگاه و معماری( سیستم روی یک تراشه) انتقال با توان کم و استخراج انرژی و مدیریت و یکپارچه‌سازی انواع حسگرها مانند نیمه‌رساناها و سیستم‌های میکرو اکترو مکانیکی اشاره کرد.

حسگرها تحولات فناوری‌های نابالغ مانند سیستم‌های شناختی را توانمند می‌کنند،  که در آن دستگاه‌ها قادر به استفاده از پردازش زبان طبیعی و یادگیری ماشین برای بهبود تعامل بین مردم و ماشین‌آلات هستند.

سیستم‌های شناختی به‌منظور پیش‌بینی هر پاسخ ممکن و یا اقدام موردنیاز برای انجام یک عملکرد یا مجموعه‌ای از وظایف، برنامه‌ریزی نخواهند شد بلکه با استفاده از هوش مصنوعی "AI" و الگوریتم‌های یادگیری ماشین، آن‌ها قادر به تشکیل حلقه یادگیری به شیوه نمایی هستند.

پیش‌بینی می‌شود که در حال حاضر استفاده گسترده از حسگرها در حوزه‌هایی مانند خودرو، کاربردهای علمی، حوزه دریایی و دریانوردی گسترش میابد و امکان اطلاع و آگاهی بهتر از موقعیت و مدیریت کشتی را مقدور می‌سازد.

لازم به ذکر است توسط گروه مطالعات و برنامه ریزی راهبردی ستاد دریایی معاونت علمی، در کتاب آینده فناوری‌های دریایی،  به بررسی کاربرد حسگرها در صنایع مختلف به ویژه صنایع دریایی پرداخته شده است.


١٥:١٤ - 1397/02/17    /    شماره : ٣٤٠١٣    /    تعداد نمایش : ٦١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir