خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اخبار داخل منو برگه ای 
اخبار > تحقق اهداف نقشه راه در گرو توسعه فناوری های دریایی


  چاپ        ارسال به دوست

تحقق اهداف نقشه راه در گرو توسعه فناوری های دریایی

 

 

دکتر عباس متین فر با اشاره به وجود ذخایر ارزشمند آبزیان معمول خوراکی و غیر معمول خوراکی در زیستگاه های دریایی و همچنین وجود مراکز و موسسات پژوهشی و تحقیقاتی و مراکز دانشگاهی مرتبط با علوم دریایی و آبزیان گفت: طول خط ساحلی در سرزمین مادری و جزایر، تنوع در صنایع ساحلی و فراساحلی کشور از مهمترین فرصت های ملی در حوزه دریاست.

معاون پژوهش و فناوری موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور به کارگیری فناوری های مختلف به روشی که تولید ارزش ها به لحاظ کیفی و کمی در سطح ملی افزایش یابد را  یکی از اهداف اصلی در مدیریت راهبردی فناوری در سطح یک سازمان دانست و تصریح کرد، بدیهی است که توسعه فناوری های دریایی با توجه به مزایا و فرصت های آن، می تواند به عنوان ابزار ارزشمند جهت تحقق اهداف نقشه راه فناوری دریا در اختیار مدیران و تصمیم گیران قرار گیرد.

وی افزود: در این میان منافع اقتصادی، اجتماعی که اولویت رشد و توسعه ملی کشور محسوب می شود و به دنبال شناسایی فناوری های نوین در عرصه شناسایی منابع و ظرفیت شیمی تولید، بهره برداری پایدار از ذخایر مبتنی بر حفظ محیط زیست در تمام حوزه های فعالیت دریایی اعمم از صنعت و معدن، بازرگانی و تجارت، شیلات و محیط زیست و ... به انجام خواهد رسید.

متین فر بهره برداری از منابع و ذخایر، با به کارگیری تجهیزات و روش مدرن مبتنی از حفاظت از محیط زیست دریایی به کارگیری مدل های پیش بینی تغییرات و نوسانات محیطی در دو گروه منابع زیستی و غیرزیستی جهت برنامه ریزی و مدیریت پایدار در مواجهه با پیامدهای ناشی از تغییر اقلیم و سایر مخاطرات طبیعی و یا انسانی را  مهم دانست و افزود: استفاده از روش های نوین آبزی پروری در دریا (نظیر قفس) و یا بهره برداری از ذخایر کمتر شناخته شده و یا بهره برداری نشده آبزیان با به کارگیری فناوری های نوین در جهت اقتصاد مقاومتی و توسعه تولید و بهره برداری و ارزش افزوده اقتصاد شیلاتی عمده فناوری دریایی مرتبط با شیلات و آبزیان است.

معاون پژوهش و فناوری موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور ایجاد زمینه های مشارکت و همکاری های بین المللی و منطقه ای جهت تبادل اطلاعات و انتقال فناوری ها در جهت توسعه فعالیت های شیلاتی و علوم دریایی را با ارزش دانست و عنوان داشت: افزایش اشتغال زایی و بهره برداری پایدار از سواحل و افزایش توان تولید کشتی های صیادان و استفاده از سواحل جهت آبزی پروری در قفس در اهم برنامه های این سازمان است.

وی در خصوص همکاری با مراکز علمی و شرکت های دانش بنیان دریایی عنوان داشت: انتشار دستاوردها و فن آوری های آبزی پروری به بخش خصوصی واگذار می شود.

 


١١:١٧ - 1397/02/24    /    شماره : ٣٤٢٥٠    /    تعداد نمایش : ٦١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir