خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اخبار داخل منو برگه ای 
اخبار > نقش حیاتی کسب و کارهای دانش بنیان دریایی در توسعه اقتصادی کشور


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه هرمزگان عنوان کرد؛

نقش حیاتی کسب و کارهای دانش بنیان دریایی در توسعه اقتصادی کشور

ایران دارای دریاهای گستردهای میباشد. منطقه خلیج فارس از  8 کشور کرانه ای و یک گسترده آبی به وسعت تقریبی 240000 کیلومتر تشکیل شده است. محیط زیست دریایی خلیج فارس به علت شرایط اکولوژیک خاصی که دارد و بهره گیری هایی که از این محیط و منابع آن میشود در معرض مخاطراتی به طور مستمر قرار گرفته است.

یوسف زادی گفت: خلیج فارس در زمره یکی از با ارزشترین زیست بوم های آبی جهان محسوب میگردد که با وجود متنوعترین رویشهای گرمسیری، گونه های مختلف جانداران آبزی و .... دارای شرایط بسیار ویژهای است که محیط زیست آن را تبدیل به محیطی بسیار حساس و شکننده کرده است.

مرتضی یوسف‌زادی با اشاره به مزیت‌ها و فرصت‌های کشور در حوزه دریا اظهار کرد: تنوع زيستي در حوزه‌هاي گياهي و جانوري ناشي از تنوع اكوسيستم‌هاي آبي، برخورداري از اكوسيستم‌هاي حساس ساحلي، برخورداري از منابع عظيم انرژي تجديد پذير و تجديد ناپذير، وجود مهم‌ترین آبراه انرژی جهان در خلیج فارس  و موقعیت جغرافیایی استراتژیک از جمله مهم‌ترین نقاط قوت و فرصت‌های کشور در حوزه دریا است.

رئیس دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه هرمزگان در خصوص اهمیت و ضرورت توسعه فناوری‌های دریایی عنوان کرد: همانطور که در یکی از سخنرانی هایشان مقام معظم رهبری بیان نموده اند به طور تاریخی وقتی به دریا رسیده ایم یک عقب نشینی و عقبگرد داشته ایم.

وی ادامه داد: علی رغم اینکه بسیاری از کشورهای توسعه یافته اساس توسعه آن‌ها دریا محور بوده و حتی اگر پایتخت سیاسی در مرکز کشور باشد، بزرگترین و توسعه یافته‌ترین شهرهایشان شهرهای بندری است. ولی در کشور ما مناطق دریایی ما جزو مناطق کمتر توسعه یافته است و این همان عقبگرد و عقب نشینی تاریخی است. لذا حوزه کسب و کار و توسعه در دریا برای کشور بکر و جوان هست و این خود زمینه گسترده ای برای کار و تولید فناوری و نهایت تولید ثروت هست.

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان تصریح کرد:  از سویی با توجه به تغییرات اقلیمی گسترده ای که در سطح جهانی در حال وقوع است و برایند کلی آن برای فلات مرکزی ایران خشکسالی پیش بینی شده و این عامل به همراه اشتباهات استراتژیک در مصرف آبهای زیر زمینی، دیگر برای ما یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است که برای تامین آب مورد نیاز علاوه بر انتقال جمعیت به نوار ساحلی و توسعه دریا پایه از دریا برای تامین نیازهای استان های مرکزی کشور نیز بهره برداری صورت گیرد.  

یوسف‌زادی با تاکید بر نقش شرکت‌های دانش‌بنیان دریایی جهت کمک به توسعه اقتصادی کشور گفت: امروزه نقش کسب و کارهای کوچک و متوسط در پیشرفت و توسعه کشورها نقشی حیاتی و غیرقابل انکار است. سرمایه گذاری روی این نوع کسب و کارها به اقتصاد دانش محور منجر می شود.

وی اضافه کرد: از دیدگاه دولت‌ها، شرکت‌های دانش بنیان به عنوان منابع مهم درآمد و اشتغال و نهایتا نیروی مهم تاثیرگذار در توسعه اقتصادی شناخته می شوند. با پذیرش اهمیت روزافزون علم و تکنولوژی در توسعه اقتصادی، پی آمد منطقی آن یعنی اهمیت فوق العاده ایجاد ظرفیت تولید نوآوری مبتنی بر علم در جامعه نیز خود را نمایان می سازد.

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان ادامه داد: این نتیجه‌گیری خصوصا در کشورهای در حال توسعه الزامات مهمی را به لحاظ سیاستگذاری، برنامه‌های اجرایی و نهادسازی ایجاد می‌کند. اسناد بالادستی کشور از جمله سیاست های ابلاغی اصل 44 قانون اساسی، برنامه چهارم و پنجم توسعه و همچنین سند چشم انداز بیست ساله کشور، همگی حوزه اقتصاد دانش بنیان را جزء حوزه های مهم و تاثیرگذار در کشور دانسته و توسعه این بخش را در اولویت برنامه های توسعه ای کشور قرار داده اند.

رئیس دانشکده علوم و فنون دریایی هرمزگان با اشاره به تدوین نقشه راه فناوری‌های دریایی کشور و تاثیر این سند بر توسعه صنعت دریایی کشور عنوان کرد: از جمله کارهای مهم و اثر گذار ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که با کمک اساتید و متخصصین دانشگاه‌ها صورت گرفته و دانشگاه هرمزگان نیز در چند محور مسئولیت تدوین را بر عهده داشته است همین نقشه راه فناوری دریا است.

وی خاطرنشان کرد: در این نقشه راه‌ها ضمن بررسی پتانسیل‌ها و مزیت‌های حوزه‌های مختلف هر محور به تعیین اولویت‌ها نیز پرداخته شده است. با این رویکرد که منابع ملی و لجستیکی در کشور محدود و این منابع به سمت محورهایی در هر حوزه برود که ضرورت بیشتر و در عین حال ارزش افزوده بیشتری ایجاد می نماید.

یوسف‌زادی با اشاره به نقش دانشگاه‌ها در توسعه علوم و فناوری‌های مرتبط با دریا اظهار کرد: توسعه علوم و فناوری های مرتبط بر دریا بر عهده دانشگاهها و مراکز علمی و پژوهشی کشور به خصوص دانشگاهها و مراکز پژوهشی استانهای ساحلی می باشد. این مراکز دارای بزرگترین سرمایه لازم برای توسعه علوم و فناوری هستند که همان اساتید، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی می باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان با اشاره به تحقیقات کاربردی و اقدامات دانشگاه هرمزگان در این خصوص تصریح کرد: جدا از نیاز کشور برای هدفمند و کاربردی نمودن تحقیقات، معاونت محترم پژوهشی دانشگاه هرمزگان نیز به عنوان یک تکلیف برای پایان نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی کاربردی بودن و یا نگاه کاربردی را تعیین نموده اند. لذا بسیاری از پژوهش‌ها و پایان‌نامه ها دانشکده علوم و فنون دریایی دارای این رویکرد می باشد.

وی خاطرنشان کرد: البته باید در نظر داشت که با یک تحقیق و پایان نامه محصول یا فناوری شاید الزاما تولید نگردد ولی این نگاه باعث می گردد اساتید و دانشجویان سنگ بنای چنین نتیجه ای را برای سال‌های آینده فراهم نمایند.

رئیس دانشکده علوم و فنون دریایی هرمزگان با بیان این‌که یکی از مهم‌ترین بحث‌های حوزه‌ی دانشگاه، ارتباط این نهاد با صنعت است اظهار کرد: ارتباط بین دانشگاه و صنعت یکی از مهمترین راههای کاربردی نمودن ایده ها و پژوهشها می باشد ولی ارتباط ضعیف این دو بخش در کشور یکی از دلایل اصلی عدم کاربردی شدن و به محصول نرسیدن تحقیقات داخلی می باشد.

یوسف‌زادی ادامه داد: دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی خودشان طرح مسئله می نمایند و برای ‌آن راه حل پیدا می کنند که الزاما صنعت به آن نیاز ندارد و یا اولویت صنعت فعلا آن نیست از سویی صنعت هم به دلایل مختلف به جای کمک به دانشگاه‌ها و تاسیس واحدهای تحقیق و توسعه بیشتر ترجیح می دهد نیازهای فناوری خود را وارد نمایند. لذا تاکنون ارتباط منسجم و پیوسته ای بین این دوبخش صورت نگرفته است.

وی اضافه کرد: چند سالی است که حرکت جدی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در واحدهای ارتباط با صنعت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفته که این دو بخش را به هم مرتبط سازند.

رئیس دانشکده علوم و فنون دریایی هرمزگان در خصوص اقدامات این دانشکده جهت ترویج فرهنگ دریایی و توسعه فناوری‌ها و صنعت دریایی کشور عنوان کرد: دانشکده‌ها دارای دو رسالت اصلی یکی در حوزه آموزش و دیگری در حوزه پژوهش هستند. با تربیت دانشجویان دریایی در مقطع کارشناسی، نیازهای سازمان‌ها و صنایع دریایی را تامین می نمایند و با تربیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی، محققین و پژوهشگران آینده کشور را در این حوزه تامین آموزش می دهند.

وی ادامه داد: در کنار این دو رسالت اصلی، دانشکده علوم و فنون دریایی به منظور ترویج فرهنگ دریایی دو سالی است که جشنواره ملی فیلم و عکس دانشجویی دریا را در ذیل جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت برگزار می کند.

یوسف زادی در پایان خاطرنشان کرد: همچنین در مسابقات ایده بازار دریایی که در سطح استانی توسط مرکز رشد دانشگاه هرمزگان برگزار می گردد و همچنین مسابقات این چنینی در سطح ملی، دانشجویان این دانشکده حضور فعالی دارند که در چند سال اخیر اکثر سه ایده های برتر انتخابی از دانشجویان این دانشکده می باشد.


١٠:٢٦ - 1397/03/02    /    شماره : ٣٤٥٧٨    /    تعداد نمایش : ٩٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir