خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اخبار داخل منو برگه ای 
اخبار > بهره برداری از دریا مستلزم توسعه فناوری ‏های دریایی است


  چاپ        ارسال به دوست

بهره برداری از دریا مستلزم توسعه فناوری ‏های دریایی است

 

 

به کارگیری علم و فن‏آوری، علاوه بر توسعه کمی بهره برداری از دریا در زمینه‏ های گوناگون از جمله صنعتی، اقتصادی، پژوهشی، نظامی، گردشگری و ...، باعث افزایش کیفیت استفاده و نیز کاهش هزینه ‏های بهره برداری نیز می‏ گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان در خصوص نقش دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی در توسعه علوم و فناوری های مرتبط با دریا گفت: جذب دانشجو در رشته‏ های دانشگاهی می ‏بایست با توجه به سیاست‏‏ های کلان دریا محور کشور برنامه‏ ریزی گردد تا پاسخگوی نیازهای توسعه‏ ای و در راستای چشم‏ انداز بلندمدت کشور باشد.

نرگس امراللهی اضافه کرد: همچنین دانشگاه ‏ها می ‏توانند با معطوف کردن تحقیقات خود بر روی موضوعات مرتبط با دریا و سوق دادن پایانامه ‏های دانشجویی در رشته‏ هایی نظیر مکانیک، الکترونیک، عمران، متالورژی، فن‏آوری اطلاعات و ... به سمت فن‏آوری‏ های دریایی، نقش به سزایی در توسعه فن‏آوری‏ های دریایی داشته باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان با اشاره به ظرفیت‌های دانشگاه‌ها عنوان کرد: از سوی دیگر دانشگاه‏ ها با به کارگیری ظرفیت‏ های پژوهشی و تخصصی خود و مشارکت در طرح‏ ها و پروژه‏ های مرتبط با فن‏آوری‏ های دریایی از جمله در حوزه زیست فن‏آوری، صنایع دریایی، دریانوردی و ... که در مراکز صنعتی و تحقیقاتی دریایی تعریف می‏گردند، می ‏توانند پشتوانه علمی و دانشی مناسبی برای این‏گونه طرح ‏ها فراهم آورند.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، دانشگاه‏ ها و دانشکده‏ های علوم و فنون دریایی که وظیفه اصلی پرورش متخصصین حوزه علوم دریایی را بر عهده دارند می ‏بایست با بالا بردن کیفیت آموزشی و پژوهشی خویش موجب جذب دانشجوهای برتر کشور و تحویل فارغ‏التحصیلانی با بنیه علمی قوی‏تر به حوزه مسائل دریایی گردند.

استاد دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه هرمزگان در خصوص تحقیقات کاربردی این دانشکده اظهار کرد: در ارتباط با وضعیت تحقیقات کاربردی در دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه هرمزگان باید به پایان‏امه ‏ها و رساله‏ های دانشجویی چند سال اخیر گروه زیست شناسی دریا در زمینه زیست فن‏آوری دریا اشاره نمود که شناسایی و استحصال محصولات زیست فن‏آورانه از جانوران و گیاهان دریایی مانند مواد دارویی و آرایشی، آنزیم‌ها، مکمل ‏های تغذیه‏ ای و درمانی و ترکیبات دارای خاصیت آنتی‏اکسیدانی، ضدفولینگ‏های زیستی، پاكسازی زیستی (Bioremediation)  با استفاده از جلبک‏های دریایی و میکرو ارگانیسم‏ها از جمله دستاوردها و تحقیقات کاربردی این دانشکده می‏باشد.

امراللهی با تاکید بر اینکه دانشگاه و صنعت نیازمند یکدیگر هستند و باید تعامل دوسویه برقرار کنند خاطرنشان کرد: در ایران ارتباط بین دانشگاه و صنعت در همه حوزه‌ها بسیار محدود است که صنایع دریایی و بیوتکنولوژی دریایی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر ارتباطات پژوهشی مستمر و نظام‏ مندی بین دانشگاه‏ ها و صنایع دریایی وجود ندارد و همکاری‌های علمی مشترک به ندرت انجام می‌شود. هرچند که با توجه به موقعیت جغرافیایی استراتژیک دانشگاه هرمزگان که همان نزدیکی به دریای عمان و خلیج فارس می‏باشد و همچنین وجود دانشکده علوم و فنون دریایی و براساس برنامه استراتژیک دانشگاه که توسعه در بخش دریایی است، در سال‌های اخیر قدم‏ های مؤثری در برقراری ارتباط کارآمدتر با صنایع برداشته شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان با بیان اینکه در جهان بخشی از فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها بر اساس پروژه‌هایی است که از سوی صنایع تعریف می‌شود، اظهار کرد: اما این مسأله در کشور ما به خوبی تعریف نشده است که یکی از دلایل تعامل کمرنگ این دو نهاد، عدم اعتماد صنعت به دانشگاه است.

امراللهی ادامه داد: علاوه بر آن صاحبان صنایع در برخی موارد به دلیل اینکه بخشی از نیازهای آن‌ها به راحتی از طریق شرکت‌های خارجی تامین می‌شود، دیگر به دنبال توانمندی‌های داخلی نمی‌روند. این در حالی است که دانشگاه این ظرفیت را دارد که بخش زیادی از مشکلات و نیازهای صنعت را شناسایی و برطرف نماید.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه امروزه یکی از رموز ماندگاری در عرصه رقابت جهانی، توجه به دانش است عنوان کرد: این امر در اغلب صنایع مغفول مانده است. تمرکز دانشگاه‏ ها بر آموزش، ناهمخوانی برنامه‏ ها و متون درسی دانشگاه ‏ها با مقتضیات صنعت و بازار کار، زمان بر بودن تحقیقات دانشگاهی و نبود مهارت از دیگر دلایل عدم ارتباط کافی و موثر دانشگاه و صنعت است.

وی خاطرنشان کرد: از جمله راه‏های افزایش ارتباط دانشگاه‏ ها با صنایع می‏توان به تعریف پایانامه‏ های مرتبط با صنایع و حمایت صنایع از این پایانامه‏ ها اشاره کرد.همچنین فعال نمودن واحد تحقیق و توسعه در صنایع راهکار عملی دیگری است که به تعمیق روابط دانشگاه و صنعت کمک می‏ نماید.

امراللهی ادامه داد: بهبود ساختار پژوهشی، طرح پسا دکتری صنعتی، فرصت مطالعاتی اساتید و دانشجویان دکتری در صنایع، طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاه‏ ها، افزایش توان علمی دانشگاه‏ ها و رویکرد به فناوری های نو در دانشگاه و صنعت از دیگر راهکارهای بهبود رابطه صنعت و دانشگاه است.

استاد دانشکده علوم و فنون دریایی با تاکید بر زیست‌فناوری دریایی به عنوان یکی از پردرآمدترین حوزه‌های صنایع دریایی بیان کرد: زیست فناوری یا بیوتکنولوژی به زبان ساده یعنی تولید کالا و خدمات با روشهای علمی و فنی و با کمک عوامل بیولوژیک. تعریف دقیق‏تر این رشته عبارت است از كاربرد روش های علمی و فنی در تبدیل بعضی مواد به كمك عوامل بیولوژیك (میكروارگانیسم‏ ها، یاخته‌های گیاهی و جانوری و آنزیم‏ ها و... ) برای تولید كالا و خدمات در صنایع مختلف به‏ ویژه كشاورزی، صنایع غذایی، آرایشی، دارویی و پزشكی.

وی تصریح کرد: بیوتكنولوژی دریایی یكی از حوزه‌های جدید و در حال رشد است كه به كشف و استفاده از فرآورده‌ها و فرآيندهاي برگرفته از موجودات دريايي اختصاص دارد.

امراالهی اضافه کرد: جانوران و گیاهان دريايي منبع تركيبات منحصر به‌ فردي هستند كه داراي پتانسيل‌هاي صنعتي در زمينه‌هايي همچون توليد مواد دارويي، آرايشي، افزودني‌هاي غذايي، كاوشگرهاي مولكولي، آنزيم‌ها، مواد شيميايي ویژه و مواد شيميايي مورد استفاده در كشاورزي می باشند.

مدیر گروه زیست‌شناسی دریا دانشگاه هرمزگان با اشاره به مهم‌ترین فواید بیوتکنولوژی دریایی اظهار کرد: مهمترین فواید بیوتكنولوژی دریایی تولید فرآورده‌های جدید و اصلاح‌شده از منابع دریایی، فراهم آوردن تكنیك‌های جدید جهت ردیابی، ارزیابی ذخیره، حفاظت و مدیریت اكوسیستم‌های دریایی و در نهایت پرورش آبزیان  به صورت پایدار و مطمئن است.

این استاد دانشگاه در خصوص فعالیت‌های دانشگاه هرمزگان در این خصوص عنوان کرد: از جمله اقدامات دانشگاه هرمزگان در زمینه توسعه زیست فن‏آوری دریا می‏ توان به برگزاری اولین همایش ملی زیست فن‏آوری دریا در اواخر سال 96 اشاره کرد.

امراالهی اضافه کرد: اخذ مجوز پذیرش دانشجو در گرایش زیست فناوری دریا در مقطع کارشناسی ارشد از سال تحصیلی 98-97  و نیز برگزاری هرساله مسابقه ایده بازار دریایی که نقش مهمی در برقراری ارتباط فناوری زیستی و صنعت دریایی دارد، از دیگر اقدامات صورت گرفته در این حوزه است.

وی ادامه داد: همچنین کسب مجوز رشته زیست فن‏آوری صنعت و محیط زیست، و تجهیز آزمایشگاه مرکزی زیست فن‏آوری دانشگاه از برنامه‏ های آتی این دانشگاه می‏باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان با اشاره به ایجاد قطب علمی در این حوزه خاطرنشان کرد: با توجه به مزیت‏ های جغرافیایی، علمی و زیرساختی دانشگاه هرمزگان، این دانشگاه ایجاد قطب علمی با عنوان «تولید ترکیبات طبیعی دریایی» را در برنامه دارد.

مدیرگروه زیست‌شناسی دریا دانشکده علوم و فنون دریایی در خصوص ضرورت اصلاح برنامه‌آموزشی این رشته و متناسب کردن آن با نیازهای صنعتی و کاربردی گفت: در حال حاضر رشته زیست فناوری دریا از گرایش های مقطع کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی دریا در دانشگاه هرمزگان محسوب می شود که البته با توجه به اهمیت مقطع کارشناسی در زمینه تربیت و پرورش نیروی انسانی علاقمند و مستعد و ترغیب دانشجویان به منظور ادامه تحصیل در حوزه زیست فناوری دریا تلاش گردیده تا برخی از دروس اختیاری ارائه شده به دانشجویان مقطع کارشناسی رشته زیست شناسی دریا با رویکرد زیست فناوری باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان تصریح کرد: البته شایان ذکر است که از گذشته بین برنامه‏ های آموزشی تمامی حوزه‏های تحصیلی در کشور و نیازهای صنعتی و کاربردی فاصله چشمگیری وجود داشته و دارد، اما اعضای هیأت علمی گروه زیست شناسی دریا دانشگاه هرمزگان در چند سال اخیر تلاش مضاعفی برای کاهش این فاصله کرده و سعی نموده ‏اند با به‏ کارگیری روش‏ها و متدهای نوین در حوزه زیست فناوری پژوهش‏ های خویش را کاربردی نمایند.

امراللهی در پایان با تاکید بر اهمیت علوم زیستی خاطرنشان کرد: امروزه مجهز بودن به دانش و فن‏آوری به خصوص در زمینه علوم زیستی نقش مهمی در افزایش توان كشورها ایفا می‏نماید. چرا که در جهانی كه با رشد جمعیت روبروست، دانشی همچون زیست فناوری دریایی می‌تواند تأثیر چشم‏گیری در تأمین غذای نسل حاضر و نسل‏ های آینده و کنترل و بهبود وضعیت سلامت انسان‏ ها و محیط زیست‏شان داشته باشد.

 

 


١٠:٢٨ - 1397/03/21    /    شماره : ٣٤٩٩٤    /    تعداد نمایش : ٩٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir