خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اخبار داخل منو برگه ای 
اخبار > رشد شرکت‌های دانش بنیان دریایی عاملی موثر بر توسعه اقتصادی کشور


  چاپ        ارسال به دوست

رشد شرکت‌های دانش بنیان دریایی عاملی موثر بر توسعه اقتصادی کشور

نرگس امراللهی در خصوص فرصت‌ها و مزیت‌های کشور در حوزه دریا عنوان کرد: دریای خزر و خلیج فارس دارای ذخایر عظیم نفت و گاز بوده و عمده کشورهای تولید کننده نفت جهان در اطراف خلیج فارس قرار دارند به نحوی که این منطقه به عنوان گلوگاه انرژی جهان شناخته می‏شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان تصریح کرد: قرار گرفتن در مسیر کریدور ترانزیتی شمال- جنوب دیگر مزیت برجسته ایران است که باعث برقراری ارتباط ترانزیتی کشورهای اروپایی، روسیه، آسیای میانه و قفقاز با جنوب و جنوب شرقی آسیا و نیز کشورهای خاور دور و اقیانوسیه می‏گردد. همچنین ارتباط کشور افغانستان به آبهای آزاد از طریق محور ترانزیتی شرق کشور برقرار می‏گردد.

وی در ادامه افزود: در حدود 90 درصد از صادرات و واردات ایران از طریق حمل و نقل دریایی انجام می‏گیرد و کل صادرات نفتی نیز از طریق خلیج فارس و تنگه هرمز صورت می‏پذیرد.

امراللهی با اشاره به صنعت گردشگری و توریسم ساحلی خاطرنشان کرد: در ارتباط با گردشگری دریایی و صنعت توریسم نیز با توجه به خط ساحلی طولانی و مجاورت با آب‏های گرم، کشور ایران می‏تواند از جاذبه‏های گردشگری مطرح در سطح جهانی بوده و گردش مالی بالایی را به خود اختصاص دهد.

استاد دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه هرمزگان با بیان این که جوامع مرجانی و جنگل‏های مانگرو به ترتیب دومین و سومین بیوم غنی زیستی دنیا می‏باشند که در آب‏های ساحلی استان هرمزگان قرار دارند، گفت: در حوزه محیط زیست دریایی می‏توان به وجود زیستگاه‏های آبسنگ‏های مرجانی، جنگل‏های مانگرو، بسترهای علفی، زیستگاههای جلبکی، پهنه های گلی جزر و مدی، سواحل شنی و ماسه ای، کرانه های سنگی، مصب رودخانه های دائمی و ده‏ها خور بزرگ و کوچک اشاره کرد.

وی تصریح کرد: لاک‏پشت‏های دریایی، پستانداران دریایی، پرندگان آبزی، انواع ماهی‏ها، بی‏مهرگان دریایی، میکروجلبک‏ها و ماکروجلبک‏های دریایی از گونه‏های جانوری و گیاهی شاخص در خلیج فارس و دریای عمان می باشند. تنوع اكوسيستم هاي آبي و وجود گونه‏های متنوع جانوری و گیاهی پتانسیل لازم را برای مطالعات زیست فن‏آوری در این منطقه فراهم آورده است.

اهمیت و ضرورت توسعه فناوری های دریایی

امراللهی با بیان این که توسعه بهره‌برداری از دریا مستلزم توسعه فن‌آوری‏های دریایی است اظهار کرد: به کارگیری علم و فن‏آوری، علاوه بر توسعه کمی بهره‌برداری از دریا در زمینه‏های گوناگون از جمله صنعتی، اقتصادی، پژوهشی، نظامی، گردشگری و ...، باعث افزایش کیفیت استفاده و نیز کاهش هزینه‏های بهره‌برداری نیز می‏گردد.

این استاد حوزه دریا در ادامه اضافه کرد: توسعه فن‏آوری از یک سو نیازمند توسعه دانش و از سوی دیگر عامل تسریع توسعه علم و دانش در کشور است و در نتیجه سرمایه‌گذاری بر روی فن‏آوری‏های دریایی باعث جهش علمی قابل توجهی در کشور می‏گردد که پیامدهای مثبت اقتصادی و اشتغالی را نیز به همراه دارد.

رشد شرکت‌های دانش بنیان در حوزه دریا عاملی موثر بر توسعه اقتصادی کشور

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان با بیان اینکه شرکت‏های دانش بنیان مؤسسات خصوصی یا تعاونی هستند که اهداف اقتصادی آن‌ها از مسیر تحقیق، نوآوری، ابداع و اختراع در حوزه فن‏آوری‏های برتر و با ارزش افزوده، و تجاری سازی نتایج این فعالیت‏های علمی و پژوهشی، تأمین می‏گردد، خاطرنشان کرد: محصولات شرکت‏های دانش بنیان اطلاعاتی کاربردی است که توسط افراد تحصیل‏کرده و با تجربه تولید می‏گردد.

امراللهی اضافه کرد: رشد اقتصاد مبتنی بر فن‏آوری نیازمند بنیان علمی کارآمد و مولد در کشور است که وجود شرکت‏های دانش بنیان پاسخی به این نیاز حیاتی می‏باشد.

استاد دانشکده علوم و فنون دانشگاه هرمزگان در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان دریایی عنوان کرد:  فعالیت شرکت‏های دانش بنیان در حوزه دریا به منزله شالوده توسعه فن‏آوری‏های دریایی بوده و می‏تواند دانش و اطلاعات مورد نیاز در این زمینه را تأمین نماید.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، علاوه بر اینکه توسعه این شرکت‏ها به درآمدزایی برای دانشگاه‏ها، مؤسسات پژوهشی، اعضای هیأت علمی دانشگاه‏ها و سایر تحصیل‏کردگان دانشگاهی منجر می‏شود، محصولات آن‌ها نیز، در صورت سیاست‏گذاری‏ها و حمایت‏های لازم، می‏تواند باعث رونق فن‏آوری و اشتغال در سطح کشور گردد، و از آنجا که تاکنون در زمینه فن‏آوری‏های دریایی به اندازه سایر عرصه‏ها سرمایه‏گذاری فکری و اقتصادی صورت نگرفته است، این حوزه از پتانسیل بالایی برای کار و فعالیت و سرمایه‏گذاری برخوردار است.

امراللهی تصریح کرد: همچنین با افزایش فارغ‏التحصیلان رشته‏های مرتبط با دریا در سال‏های اخیر، نیروی انسانی تحصیل‏کرده نیز مهیای به کارگیری است که این امر خود به رونق اقتصاد، صنعت و دانشگاه منجر می‏‌شود.

نقشه راه فناوری‌های دریایی کشور عامل تعیین کننده اولویت‌ها و نیازهای حال و آینده کشور

مدیر گروه علوم زیست دریا دانشگاه هرمزگان در خصوص تدوین نقشه راه فناور‌ی‌های دریایی کشور گفت:  با توجه به تنوع و تعدد زمینه‏های سرمایه‌گذاری در حوزه فن‏آوری دریا و رشد سریع دانش و فن‏آوری در جهان، و نیز پتانسیل‏ها و نیازهای کشور، همچنین محدودیت منابع، لازم است جهت‏گیری و سیاست‏گذاری مناسب در خصوص انتخاب مسیرهایی که بایستی سرمایه‏های مدیریتی، انسانی و مالی معطوف به آنها بشوند، صورت گیرد. درغیر این صورت فعالیت‏های پراکنده و با جهت‏گیری‏های متفاوت موجب اتلاف منابع شده و برآیندی رو به جلو نخواهند داشت.

امراالهی در پایان خاطرنشان کرد: نقشه راه فناوری‏های دریایی کشور ضمن تعیین چشم انداز بلند مدت، موجب شفاف شدن اولویت‏ها و نیازهای حال و آینده کشور در زمینه فن‏آوری‏های دریایی می‏گردد.


١٨:٣٤ - 1397/04/04    /    شماره : ٣٥٣٦٢    /    تعداد نمایش : ٧٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir