خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو یادداشت ها 
اخبار > توسعه صنعت کشتی‌سازی درگرو ارتباط صنعت و دانشگاه


  چاپ        ارسال به دوست

توسعه صنعت کشتی‌سازی درگرو ارتباط صنعت و دانشگاه

مسابقات شناورهای هوشمند همزمان با برپایی سومین جشنواره ملی دریا مسر پیشرفت، به‌منظور استفاده از خلاقیت و نوآوری دانشجویان و دانشگاهیان در صنعت کشتی‌سازی برگزار می‌شود.

بهنام رضایی دبیر سومین جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت با تاکید بر اهمیت ارتباط صنعت و دانشگاه در راستای توسعه و رونق اقتصادی گفت: بی‌شک توسعه صنعت کشتی‌سازی در صورت ارتباط آن با دانشگاه‌ها و استفاده از خلاقیت و نوآوری دانشجویان، پیشرفت چشمگیری خواهد داشت، ازاین‌رو با توجه به اهمیت صنایع دریایی در کشور ما و تأثیر آن بر صنایع گوناگون، لزوم برگزاری مسابقاتی در سطح دانشجویی در این زمینه احساس می‌شود. 

دبیر سومین جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت بیان کرد: به‌منظور استفاده از فناوری‌های نوین در راستای تسهیل استفاده از منابع دریایی کشور، برگزاری مسابقات شناورهای هوشمند امکان دستیابی به دانش موردنظر را فراهم می‌کند.از این معرفی صنایع دریایی و توسعه فرهنگ دریایی،  ارتباط صنعت و دانشگاه،  آشنایی دانشجویان با امور مهندسی  و اشاعه اخلاق کار تیمی و همچنین تقویت بنیه خلاقیت و نوآوری دانشجویان از  شاخص‌ترین اهداف قابل‌دستیابی این مسابقات است که می‌توان به آن اشاره کرد.

معرفی صنایع دریایی و توسعه فرهنگ دریایی

رضایی با بیان اینکه متأسفانه در صنعت کشورمان اقبال رشته‌های مرتبط با دریا بسیار کم بوده و وضعیت کنونی صنعت دریایی در پایه‌ای‌ترین مراتب است گفت:  برگزاری چنین مسابقاتی با ابعادی گسترده و در سطح کشور به‌منظور جلب‌توجه جامعه به‌خصوص نسل جوان به اهمیت راهبردی دریا و صنایع دریایی کشور، با هدايت شغلی و كارآفريني، تجاری‌سازی ایده‌های آنان و علاقهمند کردن آن‌ها به علوم صنایع دریایی می‌تواند گامی مهم در راستای توسعه هرچه بیشتر فرهنگ دریایی در کشور شود.

ارتباط صنعت و دانشگاه

این فعال حوزه فناور در بخش دریا ازجمله مهم‌ترین عوامل جهت خوداتکایی، پیشرفت و نهایتاً توسعه ملی هر جامعه را برقراری ارتباط تنگاتنگ بین صنعت و دانشگاه خواند و گفت: صنعت و دانشگاه دو رکن اساسی توسعه در هر جامعه‌ای محسوب می‌شوند. دانشگاه‌ها تأمین‌کننده نیروی انسانی متخصص و بسیاری از توانایی‌های علمی، تحقیقاتی و آزمایشگاهی موردنیاز صنایع هستند.

رضایی در ادامه افزود: مراکز صنعتی نیز که آزمایشگاه‌هایی عملی برای تجربه آموخته‌های دانشگاهی‌اند، به‌منظور بهره‌گیری از فناوری موردنیاز خود، از یک‌سو به نیروی انسانی متخصص برای مشاغل فنی و مدیریتی و از سوی دیگر به تحقیق و توسعه نیاز دارند. بنابراین، نیازهای متقابل این دو قطب و درنهایت تسریع فرآیند توسعه ضرورت برقراری ارتباط دانشگاه و صنعت را تعیین می‌کند.

آشنایی دانشجویان با امور مهندسی

دبیر سومین جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت با بیان اینکه در حال حاضر اختلاف موجود بین دانش تئوری دانشجویان و رویه‌های عملی مورداستفاده در هر صنعت، یکی از مشکلات بزرگ جامعه مهندسی است گفت:  عدم آشنایی دانشجویان با امور مهندسی، باعث عدم اعتماد صنعت به نیروی تازه‌کار شده و موجب اخلال در بهره‌گیری از نیروی انسانی کارآمد می‌شود.

اشاعه اخلاق کار تیمی

رضایی اخلاق کار تیمی را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رکن‌های منشور اخلاقی در تمام صنایع ذکر کرد و گفت:  توسعه، مشارکت و افزایش فرهنگ کار تیمی و بینش دستگاهی در صنعت، علاوه بر حفظ كرامت و صيانت از سرمایه‌های انساني، موجب تكريم از مشتريان و شركاي کسب‌وکار شده و موجب تعالی و بهبود مستمر این صنعت خواهد شد.

تقویت بنیه خلاقیت و نوآوری دانشجویان

وی ادامه داد: برگزاری چنین مسابقاتی با ایجاد فضای پویای رقابتی، دانش فنی شرکت‌کنندگان را به چالش می‌کشد. انتخاب مواد، طراحی بدنه، انتخاب روش‌های ساخت، تجهیز شناور، برنامه‌ریزی و هوشمند سازی، و… جزء مواردی هستند که شرکت‌کنندگان را به یافتن راهی بهتر، طرحی بهینه و تفکری بدیع سوق می‌دهند.

رضایی در پایان افزود: مسابقات ملی شناورهای هوشمند باهدف تقویت ارتباط بین صنعت و مراکز علمی و فرهنگ‌سازی صنایع دریایی کشور آغاز به کارکرد . معرفی صنایع دریایی و توسعه فرهنگ دریایی، ارتباط صنعت و دانشگاه، آشنایی دانشجویان با امور مهندسی، اشاعه اخلاق کار تیمی و تقویت بنیه خلاقیت و نوآوری دانشجویان ازجمله مهم‌ترین اهدافی است که در این مسابقات پیگیری می‌شود.

اين مسابقات با حضور بيش از ٣٠ تيم دانشجويي از سراسر كشور همزمان با سومين جشنواره ملي "دريا مسير پيشرفت" ٩ الي ١١ آبان ماه سال جاري در باغ موزه دفاع مقدس تهران برگزار خواهد شد.١٥:١٣ - 1396/06/26    /    شماره : ٢٧٣٥٧    /    تعداد نمایش : ٥٦٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir